CENNET İÇİN GÜN SAYILIYOR

Samsun’da, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın girişimleriyle UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, daima listeye girmek için gün sayıyor. Samsun Valisi Osman Kaymak, “Her şey lehimize işliyor” dedi

CENNET İÇİN GÜN SAYILIYOR

15 Nisan 1998 tarihinde RAMSAR Sözleşmesi ile doğal sit alanı ilan edilen, yüzde 80-85’i 1. derece sit alanı kapsamında koruma altında olan ve doğal özellikleri bakımından Dünya Mirasları Listesi’ne aday durumdaki 19 Mayıs, Bafra ve Alaçam ilçelerini kapsayan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, daimi listeye girmeye hazırlanıyor. Özellikle dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı, AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz’ın büyük gayretleri ile ciddi çalışmalar yürütülen bölge halkın da desteği ile korunuyor. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti için haziran ayı içerisinde İran’da gerçekleştirilecek UNESCO toplantısında son kararın verileceğini söyleyen Samsun Valisi Osman Kaymak ise, “Her şey bizim lehimize işliyor. Dünya Mirası Listesi’ne girdiğimizde, Kızılırmak Cenneti Kuş Cenneti’ni tüm dünya tanıyacak” dedi.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAT SAFHADA

Samsun Valiliği ve Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin büyük çabaları ile deltada yürütülen çalışmalar bölgenin tanıtımı ve korunması açısından da büyük önem taşıyor. Atlı Jandarma ekiplerinin, Doğa ve Milli Parklar İl Müdürlüğü ekiplerinin koordinesinde, yaban hayatını korumak adına delta içerisinde ciddi güvenlik önlemleri alınıyor. Delta içerisinde kaçak avlanmanın, mangal yakmanın, safari yapmanın önüne geçildi.

VALİ KAYMAK: HER ŞEY LEHİMİZE İŞLİYOR

Konuya ilişkin açıklama yapan Samsun Valisi Osman Kaymak, “Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Samsun’un kalbi olabilecek nitelikle bir değer. Bu değerimizle gurur duyuyoruz. Bölgemizin UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne aday olması bizleri oldukça heyecanlandırıyor. Bu bağlamda ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Haziran ayında İran’da gerçekleştirilecek UNESCO toplantısında, deltamız için son karar verilecek. Yaptığımız çalışmalara göre her şeyin bizim lehimize işlediğini görüyoruz. Dünya Mirası Listesi’ne girdiğimizde, Kızılırmak Cenneti Kuş Cenneti’ni tüm dünya tanıyacak. Samsun’un tanıtımı açısından da büyük fayda sağlayacak olan bu adım, bölgeye yerli ve yabancı ziyaretçilerin gelmesinin yolunu açacaktır. Atalarımızdan aldığımız bu emaneti layıkıyla korumaya ve geliştirmeye çalışıyoruz, gelecek nesillerimize aktarmak için çabamız sürüyor. İnşallah Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Dünya Mirası olarak tescillenecek” diye konuştu.

YILMAZ: LİSTEYE GİRERSE DÜNYA TANIYACAK

Deltada yaban hayatını, doğal varlıkları ve peyzaj güzellikleri ortaya çıkarmak için büyük çaba harcayan Kuş Cenneti’nin, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmesinde en büyük pay sahibi dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı, AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz ise, “Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin UNESCO’nun dünya mirası içine girmesi için çok mücadele ettik ve geçici listeye girdik. O dönem orada çalışmalara başladığımız anda en önemli işin alanın korunması, kaçak yapıların uzaklaştırılması ve sonraki süreçte betonlaşmaya müsaade edilmemesi için atılan adımlardı. Yaptığımız çalışmaların ardından buranın artık korunduğunu, betonlaştırılacak bir yer olmadığını herkes anladı. 300’e yakın kaçak yapı yıktık. Bunun 160 tanesi her biri birer butik otel yapılabilecek ölçekte villaydı. Şimdi ise tek derdimiz burayı UNESCO Dünya Mirasları Kalıcı Listesi’ne sokmak.

Çünkü Kuş Cenneti listeye girdiğinde büyük bir üne kavuşacak. Dünyaca bilinen bir yer haline gelecek. Orası hakikaten Samsun’un yıldızı olacak, parlayan bir turizm ögesi haline gelecek” diye konuştu.

BAŞKAN TAŞKIN: DELTANIN FAHRİ POLİSİYİZ

Yörükler Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Mustafa Taşkın, “Biz bu bölgede kaçak avcılığa kesinlikle karşıyız. Biz gerektiği zaman Samsun ve çevre illerden gelen yabancı avcıları direkt Jandarma ekiplerine bildiriyoruz. Şu anda plakalı kayıklar haricinde hiçbir kayık burada avlanamıyor. Saat 18:00 olduğunda tüm kayıklar kooperatifimizin önüne çekiyor. Jandarma ekiplerimiz gelip, kontrol ediyorlar. Bu bakımdan balıkçımız bu konuda çok duyarlıdır. Konu sadece balık değil, bizler bilinçliyiz. Biz aslında fahri polisiyiz. Buranın sürekliliği olması için korumamız gerekiyor. Kaçak avcılığı önlemek için bizler de çalışıyoruz. Bu konuda duyarlıyız” şeklinde konuştu.

‘KAÇAK AVLANANIN RUHSAT VE ÜYELİĞİNİ İPTAL EDİYORUZ’

Başkan Mustafa Taşkın, şöyle devam etti: “Yönetim Kurulu olarak kaçak avcılık yaptığı tespit edilen ruhsatlı balıkçılarımızın kayık ruhsatları ve üyeliklerinin iptali hakkında bir karar aldık. Tüm üyelerimize bunu tebliğ ettik. Delta bizim ve tüm Samsun’a aittir, burayı korumak ve göz kulak olmak için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz.”

ÇAKIR: KORUMAYI GÖREV OLARAK GÖRÜYORUZ

Yörükler Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Başkan Yardımcısı Mehmet Çakır ise “Uzun yıllardır deltada balıkçılıkla uğraşıyoruz. Buradaki tüm balıkçılar köyümüzün insanıdır. Deltada balık avlamanın yanı sıra, korumayı da kendimize bir görev olarak görüyoruz. Buraya kaçak avcı geldiğinde, giysisinden tipinden hemen anlıyoruz. Bugün bile tekne geldi ama indirtmedik. Milli Parkları ve Jandarma ekiplerimizi aradık. Elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz. Sadece balık değil diğer hayvanların avlanması konusunda da güvenlik güçlerimizin yanındayız. Gece evimizde uyurken bile çevredeki sesleri dinliyoruz, olumsuz bir durum varsa ya biz müdahale ediyoruz ya da gücümüz yetmezse güvenlik güçlerimize bildiriyoruz” ifadelerini kullandı.

KIZILIRMAK DELTASI, KUŞ CENNETİ HAKKINDA:

Samsun Kızılırmak Deltası, yaklaşık 357 yabani kuş türü, manda, yılkı, balık, sürüngen vb. çeşitleri yanında zengin bitki örtüsüyle korunmaya değer bir habitatı içerisinde bulundurmaktadır. Deniz, ırmak, göl, sazlık, bataklık, çayır, mera, orman, kumul ve tarım alanları gibi farklı yaşam alanlarını (habitatları) bir arada bulundurması, deltayı eşine az rastlanır derecede önemli kılıyor. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin adaylık dosyası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından hazırlandı.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER