Cenaze Namazları Kılınmayacak

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada,darbecilerin cenaze namazlarının kılınmayacağı belirtildi

Cenaze Namazları Kılınmayacak

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre 15 Temmuz gecesi gerçekleştirilen darbe girişiminde ölen darbeci askerler için cenaze namazı gibi din hizmetlerinin verilmeyeceği belirtildi. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı'dan gelen basın açıklamasının tam metni ise şöyle;

DARBECİLERİN CENAZE İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

5 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminde öldürülen darbecilerin cenaze namazları ile ilgili olarak halkımızdan Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığımıza gelen yoğun sorular üzerine aşağıdaki açıklamanın kamuoyu ile paylaşılması uygun görülmüştür.

Cenaze namazı, ölen bir Mümin için kardeşleri tarafından yerine getirilen bir tezkiye ve duadır. Bu merasimde Müminler ölen kardeşleri için dua etmekte, ona hüsnü şehadette bulunmakta ve haklarını helal ettiklerini ilan etmektedir.

Hâlbuki bu kişiler, giriştikleri eylemler ile sadece bireylerin değil bütün bir milletin hukukunu ayaklar altına almış ve böylece Mümin kardeşlerinin tezkiye ve dualarını hak etmemişlerdir. Bu nedenle ülkemizin meşru yönetimine başkaldırarak milletimizin ve devletimizin bekasını hedef alan, TBMM başta olmak üzere kamu kurumları üzerine bomba yağdıran ve acımasızca halka karşı silah kullanan ve bu sırada öldürülen darbecilere karşı Başkanlığımızca sala, teçhiz, tekfin ve üzerlerine cenaze namazı kılınması gibi din hizmetleri verilmeyecektir.

Ancak zorla ve tehdit ile olaya sürüklenmiş, hiçbir şeyden habersiz ne olduğunu bilmeden kendisini çatışmaların içinde bulmuş ve hayatını kaybetmiş, er-erbaş ve askerlerimiz ile güvenlik görevlilerimiz bu uygulamanın dışında tutulacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER