Çarşamba’da kentsel dönüşüm ayrıcalığı

Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, “Kimseyi evinden, işyerinden çıkarmadan 40 milyonluk bütçesiyle başladığımız kentsel dönüşüm çalışmaları Türkiye’ye örnek oluyor” dedi

Çarşamba’da kentsel  dönüşüm ayrıcalığı

Samsun’un Çarşamba ilçesinde Doğuyaka Bölgesi’nde Hasbahçe, Bafracalı, Helvacalı ve Orta Mahalle sınırları içerisinde üç bölgeyi kapsayan kentsel dönüşüm çalışmaları 275 dönümlük alanda devam ediyor. Yoğun şehirleşme baskısı sebebiyle imara aykırı çarpık yapılaşmanın olduğu alanlar yenileniyor. Projeyle birlikte Çarşamba; yeni konutlar, otoparklar, ticari alanları, sosyal alanlar, cami, sağlık merkezi ve eğitim alanları kazanıyor.

HAK SAHİPLERİ YENİ KONUTLARINA KAVUŞUYOR
Hak sahiplerini, tamamlanan yeni konutlarına taşıdıkça kentsel dönüşüme devam edeceklerini açıklayan Belediye Başkanı Dündar, “Her vesileyle Cumhurbaşkanımızın da dillendirdiği bir kavram olan gönül belediyeciliği diye de ifade edilen bir belediyecilik tarzı ile çalışıyoruz. Tamamen anlaşmaya dayalı olarak, kalp kırmadan gönül kırmadan incitmeden bu işleri yapıyoruz. Önce hak sahipleriyle anlaşarak, onları mağdur etmeden ilerliyoruz. Yapılış tarzı itibariyle belediyemizin hak sahipleriyle daire karşılığı ya da arsalarını satın almak suretiyle anlaştığı, tamamen rızaya dayalı örnek bir modelle çalışıyoruz. Kimseyi evinden, işyerinden ayırmadan, tamamen rızaya dayalı bir anlayışla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şu anda 8 blokta devam eden inşaatları bu yılsonuna kadar tamamlıyoruz. Sonra da hak sahiplerini bir taraftan da o bölgelere taşıyarak yeni alanlarda kentsel dönüşüm çalışmalarına devam edeceğiz” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM BELEDİYE BÜTÇESİYLE YAPILIYOR

Çarşamba’daki kentsel dönüşümün uygulanış şekli olarak örnek bir çalışma olduğunu kaydeden Başkan Dündar, “40 milyon TL’ye yaklaşan bir kentsel dönüşüm uygulamasına başladık. Belediyemiz tarafından borçlanmadan kredi kullanmadan yapılan konutlar, kentsel dönüşümün ruhuna ve amacına uygun olarak, hak sahiplerine teslim edilecek. Yaklaşık 8 milyon TL’lik gayrimenkul alımı yaptığımız kentsel dönüşüm alanında 600’e yakın hak sahibiyle de daire karşılığında anlaştık. Bir ilçe belediyesi olarak Türkiye çapında örnek büyüklükte bir kentsel dönüşüm çalışmasını başarıyla yürütüyoruz” diye konuştu.

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER