ÇARŞAMBA OVASI’NA BETON DÖKÜLDÜ, TEPKİLER BÜYÜK

Günlerdir kent gündeminde yer alan Samsun-Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali’nin (BES) çalışmalarına start verildi. Üstlenici firma Mimsan Grup, santralde zemin betonu dökme işlemi yaptı

ÇARŞAMBA OVASI’NA BETON DÖKÜLDÜ, TEPKİLER BÜYÜK

Samsun’un Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’nde Oltan Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan Samsun-Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali’nin (BES) inşa çalışmalarına, çevre örgütlerinden, Sivil Toplum Kuruluşlarından (STK), siyasi parti temsilcilerinden ve vatandaşlardan tepki yağarken, üstlenici firma Mimsan Grup tarafından start verildi. Faaliyete geçtiğinde Türkiye’nin en büyük ikinci Biyokütle Enerji Santrali (BES) olacak projede, zemine beton dökülerek inşa çalışmalarına başlandı.

ÇED’İN İPTALİ İÇİN DAVA AÇILDI
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ‘Çevre Etki ve Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir’ kararı verilen, santralde raporun iptali için dava açılırken, vatandaşlar da sosyal medya üzerinden organize oldu. Samsunlular, santrale ciddi tepki gösteriyor.

AĞUSTOS 2020’DE FAALİYETE GEÇECEK
Türkiye’nin en verimli tarımsal alanlarından biri durumundaki Çarşamba Ovası üzerine kurulacak santralde, yılda 250 bin ton zirai ve ormansal atık yakılması ve yaklaşık 200 milyon kWh yenilenebilir elektrik enerjisi üretilmesi planlanıyor. Santralin 2020 yılının ağustos ayında faaliyete geçmesi hedefleniyor.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER