Çarşamba Ovası enerji çöplüğü mü?

Samsun Çarşamba Havalimanı'nın pist başına sadece iki kilometre mesafeye orman ve bitki atıklarını elektriğe çevirecek Biyokütle Enerji Santralı yapılacak. Durumu eleştiren Erdoğan, “Türkiye’nin en önemli tarım arazileri adeta enerji çöplüğüne dönüştürülmeye çalışılıyor” dedi

Çarşamba Ovası  enerji çöplüğü mü?

Trabzon/Yomra merkezli Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Şirketi tarafından Samsun'un Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi sınırları içine  Biyokütle Enerji Santralı yapılacak. Toplam 181 bin 510 metrekarelik alan üzerine projelendirilen santral için Samsun Valiliği  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir’ kararı verdi. Ardından da şirket  tarafından çalışmalara başlandı.

ÖNEMLİ DEZAVANTAJLARI VAR

Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, “Öncelikle bu santraller verimleri düşük enerji santrallarıdır. Su ihtiyaçları oldukça yüksektir. Geniş yerleşim bölgelerine ihtiyaç duyar. Gerek hammaddenin depolanması ve yakılması, gerekse de atıkların depolanmasının hem çevresel hem de görüntüsel kirliliğe neden olması söz konusudur. Tarım alanları bakımından rekabet oluştururlar” diye konuştu.

İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLARI SÖZ KONUSU

Biyokütle enerji santrallerinin bulunduğu yerlerde insanların sağlığının önemli ölçüde bozulduğu ifade eden Erdoğan, “Biyokütle kaynakları biyokimyasal veya termokimyasal çevrim yöntemleri ile enerji formuna çevrilmektedir. Kullanılan çevrim yöntemine göre başta termokimyasal doğrudan yakma olmak üzere, biyokütle tanımı içerisinde yer alan maddelerin sağlık ve çevre ile ilgili pek çok olumsuz etkisi söz konusudur. Odun ve orman atıklarının yakılması bu konuda ön plana çıkmaktadır” dedi.

ERDOĞAN’DAN UYARI

Erdoğan şöyle devam etti: “Tekkeköy’e kurulan ve yoğun mücadele sonucunda kaldırılan mobil santralla başlayıp, peş peşe kurulmaya çalışılan termik santrallerden sonra şimdi de biyokütle santralinin gündeme gelmesi, Türkiye’nin en önemli tarım arazilerinin adeta enerji çöplüğüne dönüştürülme çabaları olarak görülmektedir. Bölgedeki tarım arazilerine ve hayvancılığa olacak olumsuz etkilerinin yanı sıra insan sağlığı üzerinde yaratacağı sorunlar nedeniyle bu proje konusunda Samsun kamuoyunu uyarıyoruz.”  HABER MERKEZİ

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER