Çarpıcı Türkiye yorumu

S-400 füzelerinin Türkiye’ye satışının mümkün olduğunu ifade eden Rus askeri uzman emekli Albay Litovkin 'Ama önce bizim kendi ordumuza verilsin, sonra durumu değerlendiririz' dedi.

Çarpıcı Türkiye yorumu

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın açıklamalarını Sputnik’e değerlendiren Rus askeri uzman emekli Albay Viktor Litovkin, şunları söyledi: “S-400 füze sistemini Türkiye’ye satabiliriz. Neden olmasın? Fakat önce kendi ordumuza bu silahlar verilmeli. Bugün ordumuz tamamen bu sisteme sahip değil. Sonra durumu değerlendiririz.”

S-400 FÜZESİNİ İLK ALACAK ÇİN, SONRA HİNDİSTAN

S-400 füze sistemini Rusya’dan alacak ilk ülkenin Çin olduğunu kaydeden Litovkin, "Sonra sırada Hindistan var. Ama ne zaman Türkiye’ye satılacak henüz belli değil.

"TÜRKİYE ÇİN FÜZELERİNİ TERCİH ETMİŞTİ"

Hatırlarsanız Türkiye daha önce başka bir füze sistemi ile ilgili ihaleye katılmıştı. İhalede Rus, ABD ve Çin füze sistemleri de vardı. Türkiye Rus sistemine çok benzeyen Çin sistemini tercih etti. Bildiğim kadarıyla Çin füze sistemleri halen Türkiye’ye sevkedilmedi” dedi.

ABD ve NATO faktörüne de dikkat çeken emekli Albay Litovkin, “Unutmamak lazım ki Türkiye NATO üyesi. Dolayısıyla Rus silahı almaması için ABD ve NATO Türkiye’ye baskı uygulayabilir. Çünkü ABD ve NATO, Türkiye’nin Rusya piyasasından silah almasına olumlu bakmaz" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER