CANİK’TEN CAMİLERE 50 MİLYON TL

Osman Genç’in başkanı olduğu Canik Belediyesi’nin mali giderlerinde yapılan usulsüzlükler Sayıştay raporuyla tescillenirken, ilçedeki camilerin ‘çevre düzenlemeleri’ için harcandığı ileri sürülen 50 milyon TL’yi bulan maliyetler şaşkınlık yarattı. Öte yandan 20 milyon lira harcama yapılan Millet Camii’nin arsasının da satın alınmış gibi gösterildiği ortaya çıktı

CANİK’TEN CAMİLERE  50 MİLYON TL

Sayıştay raporuyla mali tablolarında çok sayıda usulsüzlük yapıldığı belgelenen Canik Belediyesi'nin son dönemlerde camilerde yaptığı çevre düzenlemeleri sırasında harcandığını ileri sürdüğü astronomik bedeller de büyük ilgi uyandırdı. Şimdiye kadar 50 milyon TL'yi camilerin parke döşeme, dış cephe boyaması ve aydınlatmadan ibaret (çevre düzenlemesi) olan çalışmalara ödendiği, belediyenin kendi bastırdığı kitapçıkta ortaya çıkan Canik Belediyesi'nin, yapımı halen devam eden Millet Camii'nin arsasını bile satın alınmış gibi gösterdiği de belirlendi.

KENDİ KİTAPÇIĞINDA TARTIŞMA YARATAN MALİYETLER

Sayıştay raporuyla mali tablolarında 15 ayrı usulsüzlük belirlenen Canik Belediyesi'nin, bir süredir sürdürdüğü ve kamuoyuna görkemli törenlerle duyurduğu camilerin çevre düzenlemeleri için yapılan astronomik maliyetler de tartışma yarattı. Canik Belediyesi'nce bastırılan ‘Şehir ve Cami’ kitapçığında belediyenin şimdiye kadar yaptığı camilerdeki çevre düzenlemeleri ve yapılan harcamalara ilişkin bilgiler, sadece çevre düzenlemeleri için 150 bin liradan başlayıp 900 bin liraya kadar çıkan harcamalar yapıldığını ortaya koydu.

MİLLET CAMİİ’NİN ARSASINI ‘SATIN ALDIK’ DEMİŞLER

Kitapçıkta en dikkat çekici harcamalardan birisi ise halen yapımı bitirilemeyen, 20 milyon TL harcama bedeli gösterilen Millet Camii'nin arsasına ilişkin. Söz konusu kitapçıkta caminin arsası 'satın alındı' şeklinde gösterilmesi de dikkat çekiyor. Oysa ki caminin arsasının Hazine'den bedelsiz olarak cami yeri olarak devredildiği tapu kayıtlarında da yer alıyor.

CİDDİ KUŞKULAR OLUŞTURUYOR

Tüm bu çalışmaların mecliste alınan tek bir yetkiyle, Kamu İhale Kurumu’na bile danışılmadan, doğrudan temin yöntemiyle yapılması da binlerce liralık harcamalarla ciddi kuşkuları gündeme getiriyor.

İşte Canik Belediyesi'nin kendi hazırlattığı kitapçıkta camilerde yaptığı çevre düzenleme çalışmaları ve yapılan binlerce liralık maliyetlerden bazıları:

Yavuz Selim Merkez Camii: Baskı beton, dış duvar baskı sıvası, demir korkuluk, cami girişi sundurması, şadırvan tadilatı ve boyası, cami girişi kemer tak yapıldı. Çocuk oyun alanı, muhtarlık binası, ihata duvarı yapıldı. Maliyet 500 bin lira.

Başalan Çakırlar Camii: Dış cephe tadilat ve boyası, çevre taş duvarları, korkuluk, abdesthane ve tuvaletleri yapıldı. Cami avlusu parke kaplaması yapıldı, aydınlatması yapıldı. Maliyet 500 bin lira.

Çubuk Camii Yayla Mahallesi:Taşduvar boyası, iç parkesi, korkuluk, şadırvan, aydınlatma yapıldı. Maliyet 650 bin lira.

Gölalan Mahallesi Camii: Çevre duvarı, kuran kursu ve cami boyandı, oyun grubu kuruldu, bitkilendirme yapıldı, aydınlatma çalışması yapıldı, parke ve bordür döşendi, boya yapıldı. Maliyet 750 bin lira.

Gödekli Mahallesi Camii: Çevre perde duvar ve taş duvar, alan parkesi yapıldı, cami ve lojman, bitkilendirme çalışması yapıldı, parke ve bordür döşendi, korkuluk, aydınlatma yapıldı. Maliyet 916 bin lira.

Yavuz Sultan Selim Camii: Korkuluk, aydınlatması yapıldı, boya yapıldı. Maliyet 150 bin lira.

Kaleboğazı Mahallesi Camii: Parke döşendi, bordür döşendi, boya yapıldı. Maliyet 117 bin lira.

Kızıloğlak Mahallesi Camii: Parke ve bordür döşendi, taşduvar yapıldı. Maliyet 210 bin lira.

Kuzey Yıldızı Yeşilova Camii: Dış cephe mantolama, sundurma kapalı alan yapıldı, merdiven üzerleri kapatıldı, asma tavan yapıldı, aydınlatması yapıldı, bitkilendirme yapıldı, cami avlusuna kamelya konuldu. Maliyet 410 bin lira

Mescid-i Aksa Camii: Cami avlusu karo kaplaması, çevre duvarları, korkuluk yapıldı. Maliyet 200 bin lira.

Canik Belediyesi’nin yapımı devam eden camiler için öngörülen maliyetler den bazıları da şöyle:

Sancaktepe Camii: Bugüne kadar harcanan işçilik dahil 5 milyon lira

Ambarpınar Camii: Çevre düzenlemesi çalışması yapılıyor. Yaklaşık maliyet 700 bin lira.

Atatürk Mahallesi Camii: Cami inşaatı ve çevre düzenlemesi çalışması yapılıyor. Yaklaşık maliyet 750 bin lira.

SAYIŞTAY 15 USULSÜZLÜK BELİRLEMİŞTİ

Canik Belediyesi’nin 2017 yılına ilişkin mali tablolarında yaptığı usulsüzlükler Sayıştay Denetim Raporu ile de belgelenmişti. Sayıştay, Canik Belediyesi’nin 6.8 milyon TL’lik katma değer vergisini ilgili malın maliyetine eklemek yerine indirilecek Katma Değer Vergisi Hesabı’na kaydettiğini, Canik İmar İnşaat’ın 2 milyon TL olan sermayesinde, mal ve hizmet üreten kuruluşlara yatırılan sermayeden 595 bin 681 TL’nin eksik olduğunu ve tahsisli taşınmazların muhasebe kayıtlarında takibinin olmadığını belirlemişti. Sayıştay Raporu’nda ayrıca Canik Belediyesi’nin 50 milyon TL gibi bir oranda borcu bulunmasına karşın, alacakların tahsilinde zafiyet gösterdiğini, mal ve hizmet alımlarında ihale yapılmadığını hatta büyük meblağlardaki alımlar için Kamu İhale Kurumu’na bile danışılmadığını belirlemişti. 

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER