CANİK’TE 900 TON HURDA NEREDE?

Canik’te yıkılan eski cezaevinden çıkan hurdalarla ilgili Samsun Hurdacılar Odası Başkanı Nazmi Kaçak’tan şok bir iddia geldi. İhalesi yapılmadan yıkımı gerçekleştirilen söz konusu taşınmazdan çıkarılan tahmini bin ton civarında olması gereken hurdanın, 100 ton civarında gösterildiği öne sürüldü

CANİK’TE 900 TON  HURDA NEREDE?

Samsun Hurdacılar Odası Başkanı Nazmi Kaçak, Canik ilçesinde yer alan eski cezaevindeki hurdalar hakkında çok çarpıcı ifadeler kullanarak, hurdacılar adına basın açıklaması düzenledi. Söz konusu alanda zorunlu olmasına rağmen yıkım işlemi yapılırken ihaleye çıkılmadığını ancak yıkım tamamlandıktan yaklaşık 3-4 ay sonra ihale yapılmaya kalkıldığını belirten Başkan Kaçak, “Ne yazık ki burada bulunan eski cezaevi ile ilgili yıkım şartlarının belirlenerek ihale yapılması gerekiyordu. Burası TOKİ’ye ait bir alandır ancak Canik Belediyesi’nin uhdesindedir. Esnaf arkadaşlarımız burayla ilgili Canik Belediyesi’ne giderek ihaleye girmek istediler. Yalnız belediyeden, ‘ihale yapmayacağız, burayı biz yıkacağız, satacağız, belediyenin buna ihtiyacı var’ dediler. Bizi ihaleye sokmadılar” dedi.

‘PİYASADA HURDA YOK’

“Gelinen noktada aradan 4 ay geçti. O dönem bizi yıkım ihalesine almayan belediye, şartnameyi kabul etmeyen belediye, yayınladığı ilanda gördük ki; işin konusu Samsun Cezaevi eski binasından çıkacak olan hurda malzemeler diyor” diyen Başkan Kaçak, “Yaklaşık 100 ton olduğu belirtiliyor. Buradan çıkan hurda yaklaşık 100 ton değil. Bu tür alanlarla ilgili belediyeler ve diğer kamu kurumlarından bize yazı yazılır. Biz buraya gelir ekspertizlik yaparız. Tahmini hurda değeri çıkartırız, fiyat ekspertizliği yaparız. Buradan da çıkan hurda yaklaşık bin ton ve üzeri. O zaman hurdanın kilogram değeri 1.8 TL idi. Bu da demek oluyor ki tahmini 1.5 milyon TL civarında bir bedel. 1.5 milyon TL değerinde bir hurdayı aradan 4-5 ay geçtikten sonra bugün 100 ton gibi gösteriyorlar. Bu şartnamede var. Bunu da Canik Belediyesi duyurdu. Ne yapılmak isteniyor. Bugün atık hurdanın kilogram değeri fabrika 1.3 TL. Fiyatı 1.45 TL gösterip, kimse ihaleye girmesin, geriye dönük 1.5 milyon TL değerinde olan hurda bedelini 150 bin TL civarında bir parayla kapatmak. Biz buna rağmen dedik ki yayınlanan ihaleye girelim. Ama ortada ne cezaevi var, ne hurda var, ne de belediye tarafından bize verilen bir ihale şartnamesi var. Hiçbiri yok. Başkanvekilim, kendilerine gidip Fen İşleri’nden şartname istiyor. Şartname yok diyorlar. 100 ton hurda var, satışa çıkılacak diyorlar piyasada hurda yok. Böyle bir şey olamaz” diye konuştu.

‘RANTÇILARA FIRSAT

VERİLSİN İSTEMİYORUM’

Kaçak, “Bu hepimizin milli serveti. Nasıl olabiliyor da belediye böyle bir duruma düşüyor. Nasıl yönetiliyor. Biz kendi ekmeğimizin peşindeyiz. Biz her ay bu belediyelerin peşinde koşarak jandarmalık mı olacağız? Ben buradan yetkililere sesleniyorum. Buranın en büyük mülki amiri sayın Canik Kaymakamı lütfen bu olaya bir el atın. Devletimizin Sayıştay denetçilerine sesleniyorum. Yıkım ihalesi nasıl yapılır, çıkan hurda nasıl taşınır hepsini biz biliyoruz. İşimiz bu. Bizim baba mesleğimiz. Lütfen belediye de kendi işini yapsın. Böyle bir tezgaha ne bizi getirsin, ne de rantçılara bir fırsat verilsin istiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘ASLINI KAMUOYUNA

AÇIKLASINLAR’

Canik Belediyesi’nin ihalesine girmeye çalıştığını belirten esnaf Birol Saraçoğlu da, “Biz her resmi kurumun ihalelerini takip ederiz ve gideriz. Bunu da ihale sitesinde ve Canik Belediyesi’nin kendi resmi sitesinde de gördük. Bu ilanı elimize aldık, Canik Belediyesi’ne gittik. Fen İşleri’nde çalışan arkadaşların bir bilgisi yok ve müdür beyle görüşmemizi söylediler. Ancak müdür beyle de bir türlü görüşme şansımız olmadı. Yayınlanan ilanda şartnamenin 100 TL karşılığında Fen İşleri’nden temin edilebileceği belirtilmiş. Bu 100 TL’yi yatırıp şartnameyi almak istedik ama şartname ortada yok. Bunu da geçtik. İhale ilanında Samsun Cezaevi eski binasından çıkacak olan hurda malzemeler, yaklaşık 100 ton satışa sunulmuştur. Şimdi biz eski cezaevinin olduğu alandayız. Burada herhangi bir eski cezaevi binası görünmüyor. Eski cezaevi binası olmadığı için çıkacak olan hurda malzeme olduğuna da inanmıyorum. İhale günü olarak 30 Ocak 2019 tarihinde ise bize ihalenin iptal edildiğini söylediler. Ben başkanımın da dediği gibi yetkili kişilerden bu işin aslının kamuoyuna açıklanmasını istiyorum” dedi.

‘CANİK BELEDİYESİ’NİN

NE GİBİ BİR ÜSTÜNLÜĞÜ VAR’

Hurdacı olan Salih Türkdönmez ise, “Eski 19 Mayıs Stadı vardı. 2-3 ay önce buranın yıkım işini Samsun Valiliği ihaleye çıkardı. Stat da Canik Belediyesi sınırları içinde. Cezaevini Canik Belediyesi kendi iş makineleriyle yıkarak hafriyat kamyonları alıp götürdü, sessiz sedasız bu iş temizlendi gitti. Stadı Valilik ihaleyle yapabildiğine göre, Canik Belediyesi’nin ne gibi bir üstünlüğü ve ayrıcalığı var da bunu kendi kendine yıkıyor. Esnaf arkadaşları bilgilendirip, ihaleye sunmuyor. Ben sadece bunun araştırılmasını istiyorum. Buradan giden malzemenin de rakamsal değeri hafife alınacak kadar az değil. Yaklaşık 2 milyon TL civarında malzeme çıktığına inanıyorum” diye konuştu.

‘HURDA İHALESİNİN İPTAL

OLDUĞUNU SÖYLEDİLER’

Açıklamanın sonuna doğru Canik Belediyesi’nden geldiğini söyleyen Hurdacılar Odası Başkanvekili Bahadır Şener de, “40 yıldır faaliyetle olan bir ticarethaneye sahibim. Az önce Fen İşleri’ne uğradım ve Canik Belediyesi’ne çıktım. İlk önce gittiğimde şantiyede hurdayı görmek istediğimi söyledim. Bana hurda ihalesinin iptal olduğunu, ikinci bir emre kadar durdurulduğunu söylediler. Sonra Fen İşleri’nde müdür beyle görüştüm. Müdür bey sağ olsun bir iki açıklama yaptı ama bilmiyorum ne kadar gerçekçiydi. Bana Makine Kimya Enstitüsü’nün (MKE) hurdaya el koyduğuna dair yazı geldiğini söyledi. Görebilir miyim dedim, gösterdiler. 5 iş gün süre vermişler. Pazartesi gününe kadar süresi var. Akabinde MKE’ye göndereceğiniz malzemenin içeriğini görmek istiyorum dedim. Çünkü bu yıkılan bir cezaevi. Ben de dedim ki size yardımcı olayım. KDV’yi yazın ihaleye tekrar çıkartın. MKE bu sefer vazgeçecektir dedim. Tecrübelerimize dayanarak bunları söyledim. Bu durumu daha önce çoğu belediyede yaşadık ve hepsi aynı şeyi gerçekleştirerek tekrar ihaleye çıktı” şeklinde konuştu.

‘GEREKİRSE SUÇ

DUYURUSUNDA

BULUNACAĞIZ’

Şener konuşmasını şöyle tamamladı: “Canik Belediyesi’nin hurda ihalesidir bu. Ben de onlara yardımcı olmak için böyle bir öneri sundum. Sonra yine hurdanın içeriğini sordum. Bize göstermediler. İçeriğini tekrar sorduğumda müdür bey, bir tane iş makinası var dedi. Birkaç kamyonumuz var dedi. Case var, bir tane fen işlerinde büyük pano var dedi. Ben de cezaevinde acaba casenin ne işi var dedim. İş makinasının ne işi var dedim. Çünkü ben evraklarımı hazırlamışım. Teminatım hazır. İhaleye katılmak istiyorum. Cezaevi hurdasını da görmek istiyorum. Buradan da demir hurdası çıkar. Bunun yerine kamyon veya iş makinası çıkması söz konusu değil. Cezaevinde hurdanın farklı bir şekilde satıldığını düşünüyorum. Gerekirse savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Buradan çıkan hurdanın nereye satıldığını, kimlerin kimlere sattığını, kimlerin kime peşkeş çektiğini öğreneceğiz. İnsanların akıllarıyla dalga geçmesinler.”

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER