‘Canik Belediyesi suç işliyor’

Tüm Bel Sen Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız, Canik Belediyesi’nde çalışan 95 memurun son iki aylık maaşlarının hiç ödenmediğini belirterek, “Kanuna göre belediyedeki memurların maaşları bütün harcamalardan önce ödenir. Canik Belediyesi suç işlemektedir” dedi

‘Canik Belediyesi suç işliyor’

Canik Belediyesi'nde son aylarda yaşanan maaş krizi devam ederken, Tüm Bel Sen Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız, belediyede çalışan 95 memurun maaşının son iki aya kadar taksit taksit ödendiğini, şubat ve mart ayları maaşlarının ise hiç ödenmemesine tepki gösterdi.

ZAMANINDA ÖDENMEK ZORUNDA

Suat Yıldız yaptığı açıklamada, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 164. maddesine göre memurların aylıklarının her ayın başında peşin olarak ödeneceği hükmünün yer aldığını, ayrıca 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 49. maddesinde ise personelin her türlü alacaklarının zamanında ve öncelikli olarak ödenmesi gerektiği hükmünün yer aldığını hatırlattı.

KANUNU AYKIRI SUÇ İŞLİYOR

Bu hükümlere göre belediyelerde çalışan memurların maaşlarının her ayın 15'inci günü zorunlu olarak ödenmesi gerektiğini dile getiren Suat Yıldız, İçişleri Bakanlığı'nın 206 tarihli genelgesinde de belediye memurlarının maaş ve alacaklarının öncelikli olarak ödenmesi gerektiğinin belirtildiğini vurguladı. Yıldız, “Buna göre Canik Belediyesi bu kanunlara aykırı hareket etmekle suç işlemektedir” dedi.

YETKİLİ SENDİKALAR NE YAPIYOR?

Yıldız, “İki aydan beri maş ödenmeyen, iki ay öncesinde de düzensiz ödenen memur ve işçi maaşları için Canik Belediyesi'nde yetkili olan memur ve işçi sendikalarının ne yaptıkları da bilinmemektedir. Sendikalar tam da bugünler için vardır. Belediye idareleriyle el ele, kol kola ve belediye idareleri direktifleri doğrultusunda örgütlenen sendikaların, bu durum da söyleyeceği hiçbir şeyin olmadığı açıkça görülmektedir” diye konuştu.

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER