‘Canik Belediyesi'nin ihaleleri şaibeli’

CHP eski İl Başkanı Av. Tufan Akcagöz, Sayıştay raporuyla mali tablolarında çok sayıda usulsüzlük yaptığı belirlenen Canik Belediyesi ile ilgili, cumhuriyet savcılarını göreve davet etti. Akcagöz, "Canik Belediyesi'nin ihaleleri hukuka uygun yapılmamış ve şaibeli" dedi

‘Canik Belediyesi'nin ihaleleri şaibeli’

CHP eski İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, Sayıştay'ın Canik Belediyesi ile ilgili denetim raporuna göre durumun vahim olduğunu belirterek, cumhuriyet savcılarını göreve davet etti.

595 BİN 681 TL NEREDE BELLİ DEĞİL

Canik Belediyesi'nce Sayıştay’a sunulan mali tabloların güvenilir olmadığını, bu durumun Sayıştay raporuyla da belirlendiğini vurgulayan Akcagöz, "Canik Belediyesi'nin kuruluş amacına uygun teslim ve hizmetleri ile ilgili olan işlemleri dolayısıyla doğrudan giderleştirmesi ya da ilgili malın maliyetine eklenmesi gereken 6 milyon 823 bin 393,16 TL tutar, eklenmemiş. Sermaye miktarı 2 milyon TL olan Canik İmar İnşaat Ticaret Ltd. Şti’nde yüzde 100 oranında ortaklığı bulunan Canik Belediyesi, muhasebe kayıtlarında 2 milyon TL borç bakiyesi bulunması gerekirken 1 milyon 404 bin 318,62 TL borç bakiyesi göstermiş ve 595.681,38 TL’nin akıbeti belli değil" dedi.

İHALELER ŞAİBELİ VE HUKUKA AYKIRI

Canik Belediyesi'nin, bir kısım derneklere arsa ve taşınmaz tahsis ettiğinin, muhasebe kayıtlarında bunların takibinin yapılmadığının, dolayısıyla kamu zararı oluşmasına neden olunduğunun Sayıştay raporuyla belgelendiğini ifade eden Akcagöz, "Belediyeye ait olan taşınmazlarla ilgili defter ve cetveller, kanuna uygun tutulmamış. Canik Belediyesi’nin ihaleleri hukuka uygun yapılmamış ve şaibeli" görüşünü dile getirdi.

VATANDAŞLARIN HAKLARI İHLAL EDİLDİ

Canik Belediyesi’nin, kira süresi biten taşınmazlarla ilgili ihale yapmak yerine encümen kararıyla kira sürelerini uzattığını ve bunun da kanuna aykırı olduğunu söyleyen Tufan Akcagöz, “Belediye, kiraladığı taşınmazları takip etmediği gibi, kira süresi biten taşınmazları da tamamen keyfi bir şekilde, ihale yapmadan kira sürelerini uzatmış. Canik’te yaşayan vatandaşların hakkını ihlal eden bu uygulama da Sayıştay raporunda yer alıyor. Yani belediye, 'nasıl olsa kimse beni denetlemez, denetlese bile bundan bir şey çıkmaz' rahatlığı içinde davranmış" diye sözlerini sürdürdü.

EN BÜYÜK KAMU ZARARI VERGİ VE SGK ÖDEMELERİNDE

Asıl büyük kamu zararının ise vergi ve sosyal güvenlik kesintilerinin ilgili kurumlara ödenmemesi nedeniyle ortaya çıktığına vurgu yapan Tufan Akcagöz, "Sadece 2017 yılı için toplamda 2 milyon 271 bin 478,30 TL vergi ve SGK ödemesi yapılmamış ve bunun gecikme faizini millet olarak hep birlikte ödeyeceğiz. Bu, düpedüz kamu zararıdır ve bu zarara neden olan da Canik Belediyesi’ni idare edenlerdir. Tüm bu açıkladığımız ve Sayıştay raporunda da açık seçik sayılmış olan hukuksuzluklar, aynı zamanda adli soruşturma konusu da olmalıdır, Cumhuriyet Savcılarını göreve davet ediyorum. Millet, Canik Belediyesi'nin hukuka aykırı işlemlerinin cezasını çekecek kadar zengin mi?" diye konuştu.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER