Çalışma koşulları düzeltilmeli

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, "Madencilerin çalışma koşullarının güvenli hale getirilmesi ve daha sağlıklı çalışma ortamının sağlanması gerekmektedir" dedi

Çalışma koşulları düzeltilmeli

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, dünyada en zor ve tehlikeli işlerden birisinin madencilik sektörü olduğunu belirterek, yer altında bulunan değerlerin yer üstüne çıkarılmasında en zor görevi yer altında çalışan madencilerin yerine getirdiğini belirti. Yeraltı zenginliklerinin yerüstüne çıkartılmasında madencilerin önemli görevleri yerine getirirken, yaşamlarını da tehlikeye attıklarını belirten Zeybek, "Dünyanın her tarafındaki madenciler aynı kaderi paylaşmaktadır. Havası yetersiz, güvenliği az madenlerde yaşamlarını kazanmak için hayatlarını riske atmaktadırlar. Yer altındaki zenginlikleri, yer üstüne çıkarmak için özverili çalışmalar yapan madenciler bütün ülkelerin ekonomilerine, zenginliklerine en önemli katkı sağlayan iş gücünü oluşturmaktadırlar. Yeraltı çalışma koşullarının olumsuzluğu nedeniyle madenlerde çalışan işçilerde Can güvenliği, hastalık riskleri, iş kazalarından sonra Akciğer hastalıklarından veya madenin etkisine göre solunum yolu ve cilt hastalıkları sıklıkla görülmektedir" diye konuştu.

EN ZOR MESLEK

Dünyada en zor ve tehlikeli işleri yapan madencilerin yılın bir gününde hatırlanmasının yeterli olmadığını da vurgulayan Zeybek, "4 Aralık Dünya Madenciler Günü olarak kutlanmasının önemli amaçlarından birisi; Madenler ve Madenciler konusunda gerekli duyarlılığı oluşturmaktır. Madencilerin önce çalışma koşullarının güvenli hale getirilmesi ve sonrasında daha sağlıklı çalışma ortamının sağlanması gerekmektedir. Bölgemizde; Yeni Çeltek ve Eski Çeltek maden işlemelerinde de yer altı çalışma ortamları iyileştirilmelidir. Çalışanların çalışma alanları en son teknoloji ile donatılarak güvenli ve sağlıklı ortamlar haline getirilmelidir.   Unutulmamalı insan hayatından daha değerli bir şey yoktur. Bu zor koşullar altında yaşamlarını hiçe sayarak ülkelerin yer altı değerlerini yer üstüne çıkarma görevini başarı ile yürüten madencilerin ekonomik durumları ile sosyal haklarının iyileştirilmesi sağlanmalıdır" görüşünü dile getirdi.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER