BÜYÜKŞEHİR ŞAHİNKAYA KANYONU’NU İYİLEŞTİRİP GELİŞTİRECEK

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kentte gelen turistlerin uğrak noktalarında başı çeken Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu’nda, geliştirme ve iyileştirme çalışmaları yapacak

BÜYÜKŞEHİR ŞAHİNKAYA KANYONU’NU İYİLEŞTİRİP GELİŞTİRECEK

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde yer alan 32 hektar büyüklüğündeki Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı’nda, Büyükşehir Belediyesi iyileştirme ve geliştirme çalışmaları başlatıyor. Çalışmalar kapsamında; Vezirköprü ilçesindeki Şahinkaya Kanyonu’ndaki mevcut dinlenme tesisine ilave teras, Kayıkbaşı mevkiinde 280 metre beton yol ile şev kenarına 180 metre taş duvar ve Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı’na buraya gelenlerin ihtiyaçlarını karşılamak adına 55,00 metrekarelik taban alanına sahip 2+2+1 WC binası yapılacak. Büyükşehir Belediyesi, yapılması planlanan çalışmalar için bugün Fen İşleri Dairesi Başkanlığı Hizmet Binası’nda 3 ayrı ihale yapacak.

ŞAHİNKAYA KANYONU HAKKINDA:

Türkiye'nin ikinci büyük kanyonu unvanını taşıyan ‘Şahinkaya Kanyonu’ tabii güzelliği ile insanlara doyumsuz bir manzara sunuyor. Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı, 32 hektar büyüklüğünde. Kanyon, Kızılırmak nehri suyunun tutulduğu Altınkaya Barajı'nın en dar geçit yeri olup kıvrımlı bir yarımada özelliğini gösteriyor. Yaklaşık 3 bin 250 metre uzunluğuyla, su seviyesinden itibaren 500 metreyi bulan derinliğiyle ve 100 metreye düşen darlığıyla Şahinkaya Kanyonu eşine az rastlanan bir kanyon özelliğini taşıyor. Kanyonda iki duvar halinde oluşturan kireçtaşı ana kayalarında birçok tabii mağara dikkati çekiyor. Alanda; tabiat yürüyüşü, manzara seyri, günübirlik faaliyetler, kamp, bitki ve yaban hayatı gözlemciliği, fotosafari, su sporları, tekne gezisi, amatör olta balıkçılığı, kaya tırmanışı, yamaç paraşütü, su altı dalışı, gastronomi gibi birçok faaliyet sürdürülüyor.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER