Büyükşehir proje getirirse değerlendiririz

Samsun-Sivas-Kalın demiryolunun modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından kent trafiği için olumsuzluk yaratacak Mert Irmağı hemzemin geçidinde yaşanacak trafik sıkışıklığıyla ilgili TCDD'den Büyükşehir Belediyesi'ne çağrı geldi. TCDD yetkilileri, "Büyükşehir proje getirirse, üstgeçit ya da farklı bir projeyle bu sorunu çözebiliriz" dedi

Büyükşehir proje getirirse değerlendiririz

Gazete Gerçek'in gündeme getirdiği Samsun'da 2015 yılında modernizasyon çalışması için ihaleye çıkartılan 420 kilometrelik Samsun-Sivas-Kalın demiryolunun ulaşıma açılmasının ardından Samsun'u bekleyen trafik krizine ilişkin, TCDD yetkililerinden Büyükşehir Belediyesi'ne çağrı geldi. TCDD yetkilileri, Büyükşehir Belediyesi'nin bir proje sunması halinde, en kısa sürede soruna çözüm bulunabileceğini belirttiler.

EN AZ İKİ KERE TRAFİĞE KAPANACAK

Hükümetin Samsun'a yaptığı en büyük yatırımlardan birisi olan Samsun-Sivas-Kalın demiryolundaki modernizasyon çalışmaları tamamlandı ama hattın devreye girmesiyle, Samsun’u bekleyen trafik krizini Gazete Gerçek gündeme getirdi. Samsun'un demiryolu yük trafiğinin kapasitesini en az yüzde 50 arttıracak olan demiryolunun hizmete açılmasıyla, Samsun Tekkeköy karayolu, Mert Irmağı hemzemin geçidindeki tren trafiği nedeniyle günde en az iki kez bir süreliğine de olsa trafiğe kapanacak. Yolcu trenlerinin seferleri de dikkate alındığında Samsun-Tekkeköy karayolunda trafikte sık sık yığılmalar ve beklemeler yaşanacak.

TEKKEKÖY, GELEMEN ANA ARTERİ ETKİLENECEK

Mevcut sanayi bölgelerinin yanı sıra, Samsun Lojistik Köyü, Samsun Stadyumu, TÜYAP Fuar, Kongre ve Kültür Merkezi, Gıda OSB, Samsun Çarşamba Havalimanı ve Gelemen’de yeni açılacak sanayi bölgesinin faaliyete geçmesiyle bu bölgedeki araç trafiği daha da artacak. Karayolunda bu bölgeye giden ana arterde yer alan Mert Irmağı geçidindeki hemzemin geçitte meydana gelecek tren bekleyişleri ise Samsun trafiğini de olumsuz etkileyecek.

BÜYÜKŞEHİR PROJE ÖNERMELİ

TCDD Samsun Garı İşletme Müdürlüğü yetkilileri, konunun Samsun Büyükşehir Belediyesi ile TCDD'nin birlikte çözmesi gereken bir sorun olduğunu belirtirken, daha önce de bu sorunla ilgili projeler hazırlandığını ancak üzerinde anlaşma sağlanamadığını belirttiler. Daha önce bu hemzemin geçitte bir üstgeçit yapılmasının gündeme geldiğini ancak üzerinde anlaşma sağlanamadığını belirten TCDD yetkilileri, "Ancak sorun yine gündemimizde. Seçimlerin sonuçlanmasını bekliyorduk. Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Koordinasyon Merkezi'nin ilk toplantısında, yeni yönetimin bu soruna çözüm getireceğini düşünüyoruz. Daha önce tartışılan bazı projeler vardı. Ancak bunların hangisinin hayata geçirileceği yeni Büyükşehir Belediye Başkanımızın tutumuna göre belirleyici olacak. Eğer yeni başkanın hemzemin geçitle ilgili talebi varsa, TCDD olarak bu projeye biz olumsuz yaklaşmayız" görüşünü dile getirdiler.

KAPASİTESİ DAHADA ARTTIRILDI

20 kilometrelik Samsun-Sivas demiryolu hattında 420 kilometrelik bir çalışma yürütüldü. Toplam yapım bedeli 1,2 milyar lira olan proje ile yaklaşık 90 yılık hattın alt ve üst yapısı tamamen yenilendi. Sinyalizasyon sisteminin de devreye alınmasıyla hattın kapasitesi daha da arttırıldı. Bu hat sayesinde kuzey-güney koridorundaki yük trafiğinin de demiryollarına aktarılması sağlandı. Hattın açılmasıyla birlikte proje öncesinde 20 olan tren sayısı 30'a çıkacak ve bu sayede hat kapasitesinde yüzde 50 artış meydana gelecek. Bu nedenle şehrin merkezinde günde en az iki kez, bir süreliğine de olsa tren geçişi nedeniyle Mert Irmağı üzerindeki hemzemin geçitte, araç trafiği sık sık durmak zorunda kalacak.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER