BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE SANTRAL TEPKİSİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında dün biyokütle enerji santrali protestosu gerçekleştirildi. Çarşambalı vatandaşların da katıldığı toplantıda TKP Samsun İl Başkanı Belma Nur Kartal, meclis üyelerine sustukları gerekçesiyle tepki gösterdi. Kartal, “Bir halkı yok edemezsiniz. Kaça sattınız bu vatanı? Oltan mı önemli? Köleoğlu mu önemli? Çarşamba’mı önemli? Yazıklar olsun” dedi

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE SANTRAL TEPKİSİ

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi 2019 yılı ekim ayı 21. Birleşiminin 1. Oturumu dün Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Nihat Soğuk başkanlığında belediye meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Türkiye Komünist Partisi (TKP) Samsun İl Başkanı, parti üyeleri, bazı sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, Samsunlu ve Çarşambalı vatandaşlar da katıldı. Mecliste 1’den 40’a kadar olan gündem maddeleri oy birliği ile komisyonlara havale edilirken, diğer 3 madde oy birliği ile kabul edildi. 

CHP’Lİ TEKCAN’DAN ÖNERGE TEPKİSİ

Sonrasında CHP grubunun, Çarşamba’ya kurulması planlanan biyokütle enerji santralinin meclise geliş şeklinin hukuka ve usule aykırı olduğuyla ilgili meclise verdiği önerge başlığıyla okunurken, Nihat Soğuk, önergeye yazılı cevap vereceğini ifade etti. Akabinde 4 sayfalık raporun sadece ana başlığının okunması üzerine söz hakkı alan CHP Grup Başkan Vekili Atilla Tekcan, önergeden detaylar aktardı. Tekcan, “Çarşamba Ovası, Türkiye’nin en nitelikli tarım arazilerinden biridir. Biz enerjiye karşı değiliz. Ancak nitelikli tarım arazisine yapılması düşünülen bu santrale karşıyız. Ve bu santralle ilgili meclise gelen talebin geliş şeklini eleştiriyoruz. Bu talebin mecliste yanlış bilgilere, yanlış ifade ve yorumlara yol açtığının farkındayız. Bunun bilerek olduğunu ilgili firma tarafından ve bürokratlar tarafından yapıldığına daire kesin şüphelerimiz var. Ve halen birinci derece tarım arazisi olarak karşımızda durmaktadır. Söz konusu alanda hiçbir düzenleme yapılmaması gerekmektedir. Eksik ve yanıltıcı bilgilerle meclise alınan bu planlama kararı, hukuki olarak sakat doğmuştur. Sakat ifadesinin anlamı da yok hükmündedir” diye konuştu.

AYDEMİR: ÇALIŞANLARIN İŞ GÜVENLİĞİ VAR MI?

İYİ Parti grubu adına söz hakkı alan Alper Aydemir ise, “İlgili madde bizim önümüze geldiğinde biz bunu oylarken, açıkçası 3-4 sayfalık bir madde halinde geldi ve o maddelerin içerisinde açıklayıcı bir bilgi yoktu. Siz (Nihat Soğuk) hatta ‘Çarşambalıyım. Benim memleketim’ dediniz ve oylamaya sundu meclis de 1/5000 ölçekli nazım imar planına onay verdi ancak o anda çalışmalar orada devam ediyordu. 1/1000’lik imar planı düzenlenmeyen yerin ruhsatı verilemez. Ona rağmen o alanda şu anda çalışma yapılıyor. Ruhsatı alınmamış bir yapının SGK dosyası açılamaz. Burada çalışan kişilerin iş güvenliği var mıdır, yok mudur? Bizim bu konuda da çekincelerimiz var. İkinci konu burası için ÇED raporu alınmamış, ‘ÇED raporu alınmadan ruhsat verilebilir’ denilmiş, bu neden denilmiş merak ediyoruz” şeklinde konuştu.

‘ARAŞTIRDIKÇA İÇİNDEN BİR ŞEYLER ÇIKIYOR’

CHP Milletvekili Neslihan Hancıoğlu’nun soru önergesine Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin verdiği yanıtı hatırlatan Alper Aydemir, ifadelerini kullandı: “Tarım bakanı burayı, tarımsal sit alanı olarak ilan etmiştir. Böyle bir yere biz, 1/1000 ölçekli bir imar planı izni vererek enerji santrali yapmaya çalışıyoruz. Bu ne perhiz bu ne halana turşusudur! Konuyu biz sürekli araştırıyoruz. Araştırdıkça içerisinden bir şeyler çıkıyor. Yanlış anlamında demiyoruz ancak doğruysa da yanlışsa da halka bunu açıklamak bizim boynumuzun borcudur. Halk bu konuda bilgilendirilmelidir.”

SP: İLGİLİ FİRMA HADDİNİ AŞMIŞTIR

SP Meclis Üyesi Hüseyin Kaya, Çarşamba Belediyesi’nden sağlıklı bilgilendirme yapılması gerektiğini ve buna rağmen bu bilgilendirmenin yapılmadığını ifade ederek, belediye başkanı Halit Doğan’ı ‘susmak’la itham etti. Kaya, “Meclise sunulan imar planı değişikliğinin yanlış ve hukuksuz olduğunu düşünüyorum. İnşaat devam ediyor, ruhsat vermemişsiniz, bina çalışmaya devam ediyor, ilgili firma haddini de aşmış ham madde alımına başlamış, derhal durdurulması lazım ve bu konuda gereğinin yapılması lazım. Şurada bir kulübe dikilse, ‘ruhsat nerede?’ diye soruyorsunuz. Ovanın ortasına tesis yapılıyor, sanki kimsenin hiçbir şeyden haberi yok” dedi.

SOĞUK: ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in Ankara’daki programı nedeniyle meclis toplantısına katılamadığını ifade eden Nihat Soğuk, biyokütle enerji santraliyle ilgili; “Bundan iki ay önce yapmış olduğumuz meclis çalışmalarında, hep beraber şehrimize kazandırılmak isteyen bir yatırımcının önünü açabilmek ve şehrimize bir tesisin kazandırılması konusunda, Büyükşehir Belediyesi Başkanım başta olmak üzere meclis üyelerimizin de hassasiyetini vurgulayan bir ifadenin altını çizmek istiyorum. ‘Baştan insan sağlığına, çevreye, havaya, toprak ve suya herhangi bir sıkıntı verecek’. Özellikle bu cümlelere karşı bir duruş noktasında bir yatırım noktasında meclis üyelerinden daha duyarlı olan büyükşehir belediye başkanımızın olduğunu belirtmek isterim. Şundan emin olmamız lazım; konuyla ilgili kurumların teknik görüşlerin, belediyemizin de teknik görüşleriyle örtüşmesi sonucunda sizlerle meclis üyesi arkadaşlarımızın da oylarıyla şehrimize bir yatırım kazandırmış olacağız. Başta söylediğim gibi; insan sağlığına, çevreye, havaya, suya ve toprağa kesinlikle ve kesinlikle olumsuz etki etmesi halinde büyükşehir ve ilçe belediyemizin üzerine düşen varsa gereğinin yapılacağını bilmenizi isterim” ifadelerini kullandı.

KARTAL: KAÇA SATTINIZ BU VATANI?

Konuşmaların ardından, TKP Samsun İl Başkanı Belma Nur Kartal, Başkan Vekili Nihat Soğuk’tan söz hakkı istedi. ‘Hayır, kapandı’ cevabını alan Kartal, meclis üyelerine ‘sustukları’ gerekçesi ile tepki gösterdi. Çarşambalı vatandaşlar, bazı sivil toplum kuruluşu üyelerinin de tepki gösterdiği meclis toplantısında TKP İl Başkanı Kartal, “Sattınız, ihanet ettiniz. Bir halkı yok edemezsiniz siz. Halkı yok edemezsiniz. Kaça sattınız bu vatanı, kaça? Kaça sattınız bu vatanı? Oltan mı önemli? Köleoğlu mu önemli? Çarşamba’mı önemli? Yazıklar olsun. Burada 85 meclis üyesi ‘kaldırılsın’ deyip konuşamazlar. İstifa edecekler” dedi.

Tolga BİRGÜCÜ

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER