Büyükşehir kanyona yüzer iskele yapacak

Samsun Büyükşehir Belediyesi, son dönemde yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelen Vezirköprü ilçesindeki Şahinkaya Kanyonu’nda geliştirme çalışmaları kapsamında yüzer iskele yapacak

Büyükşehir kanyona yüzer iskele yapacak

Tüm dünya genelinden ziyaretçi çeken, nadir bulunan ve ismini şahin kuşlarının yuvalanmasından alan ve Türkiye’nin ikinci büyük su kanyonu durumundaki Samsun’un Vezirköprü ilçesindeki Şahinkaya Kanyonu’nda Tükmen mevkiinde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından, yüzer iskele yapılacağı bildirildi. 402 metrekare boyutunda olacağı bilgisine ulaşılan yüzer iskelenin ‘polietilen’ özelliği taşıyacak.

TURİSTLERİN İLGİ ODAĞINDA

Şahinkaya Kanyonu, öte yandan Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından yürütülmekte olan Turizmin Geliştirilmesine Yönellik Küçük Ölçekli Altyapı Yatırımlarına Mali Destek Programı kapsamında. Ziyaretçi akınına uğrayan kanyonunu tatilci, yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra andrenalin tutkunu sporcular da sık sık ziyaret ediyor. Vezirköprü Altınkaya Barajı üzerindeki kanyon, özellikle de doğa ve kano tutkunu gençlerin yeni gözdesi durumunda. Yerli ve yabancı turistler, doğa yürüyüşü ve kano yaparak eşsiz güzelliğin tadını çıkarıyor. 

İSMİNİ ŞAHİNLERİN YUVALAMASINDAN ALIYOR

Kızılırmak nehri üzerinde bulunan ve 1.5 kilometre uzunluğundaki Türkiye'nin ikinci büyük su kanyonu Şahinkaya Kanyonu, Türkiye’de nadir bulunan ve ismini şahin kuşlarının yuvalanmasından alıyor.


Tolga BİRGÜCÜ

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER