Büyük organizasyon Falcon Fest Samsun'da düzenleniyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (SAMTAB) işbirliğiyle Falcon Fest  Şahinkaya Kanyonu'nda gerçekleşecek. 

Türkiye’nin 324 metrelik en yüksek uçurumunda 19 Mayıs haftasında 19 ülke, 19 Basejumper, 2 Highline Dünya rekoru denemesi, 324 metre tırmanış, kano ile kanyon geçişleri ve paramotor görsel şölenine tanıklık etmek için 17 – 19 Mayıs’ta Şahinkaya Kanyonu’na spor severleri bekleyecek.
Samsun'un Vezirköprü İlçesi'nde doğal güzelliği ile ön plana çıkan 'Şahinkaya Kanyonu’ dünyanın en önemli ekstrem sporcularını ağırlamaya hazırlanıyor. 19 Mayıs Haftasında 19 ülkeden 100 maceraperest, Şahinkaya Kanyonunda bir araya gelerek, Türkiye’nin ilk ve tek ekstrem sporlar festivalinde yeteneklerini sergileyecek. 
Türkiye’nin ilk ve tek ekstrem sporlar festivali Falcon Fest, Dünyanın en çılgın ekstrem sporcularını ağırlamaya hazırlanıyor. Sporla iç içe bir şehirde, Gençlik ve Spor Bayramının olduğu hafta düzenlenecek olan bu ekstrem sporlar Festivali, Samsun Vezirköprü Şahinkaya Kanyonunda düzenlenecek. Yılın 365 günü, aynı anda 6 farklı branşta ekstrem spor yapmaya olanak sağlayan kanyonda, 17 – 19 Mayıs tarihleri arasında, BASE Jump(serbest atlayış), slackline (ip üzerinde yürüme), highline, kaya tırmanışı, kano, sup ve paramotor branşlarında etkinlikler düzenlenecek. Altınkaya Baraj Gölü’nü ikiye ayıran ve coğrafi özellikleri bakımından ekstrem sporlara kucak açan Şahin Kaya Kanyonu’nda, festival boyunca slackline (ip üzerinde yürüme) branşında 2 dünya rekoru denemesi de yapılacak.  

İP ÜZERİNDE 100 SAAT

Falcon Fest tüm bu etkinliklerin dışında 2 dünya rekoru denemesine de sahne olacak. Nefeslerin tutulacağı bu anlarda, İngiliz asıllı sporcu Jediah Doohan  slacklıne-highline branşında, dünya ip üstünde en uzun süre kalma rekor denemesi yapacak. 250 metre yükseklikteki iki tepe arasına gerilen halat üzerinde 100 saat geçirmeye çalışacak olan sporcu, eğer bunu başarırsa rekorun sahibi olacak. Bir diğer yandan aynı branşta mücadele eden Sarah Rixham, ip üzerinde en uzun yürüyüşü gerçekleştirerek, dünya kadınlar mesafe rekor deneme rekoru için ter dökecek.  

SERBEST ATLAYIŞÇILAR KENDİLERİNİ BOŞLUĞA BIRAKACAK

Festival havasında geçecek olan etkinlikte, 19 BASE jumper şimdiye kadar Türkiye’de açılmış olan en yüksek atlayış noktası olan Şahinkaya Kanyonu ‘Nomad’ noktasından peş peşe atlayarak eşsiz bir görsel şova imza atacak. Nomad noktasını serbest atlayışa açan ve festivalin koordinatörlüğünü yürüten Cengiz Koçak, bu serbest atlayıcılardan biri olacak ve diğer sporcularla birlikte Şahinkaya Kanyonu’nun zirvesinden kendisini boşluğa bırakacak.  

ADRENALİN YÜKLÜ GÖRSEL ŞÖLEN

Festival boyunca BASE jumperler atlayış yaparken, bir yandan da highliner (ip üzerinde yürüme) sporcuları, 250 metre yükseklikte, 3 ayrı nokta da 200 metre mesafe ip üzerinde yürüyecek. Kanocular su üzerinde ilerlerken, paramotorcular Samsun merkezde ve kanyonda uçuşlar düzenleyecek. Bunun dışında festival boyunca kano sporcuları küreklerine asılıp, kaya tırmanış sporcuları Şahinkaya’nın zirvesine ulaşmak için ter dökecek. Açılış esnasında aynı anda 6 farklı branşın izlenebileceği Şahinkaya Kanyonu iki yıl sonra 20 farklı ekstrem branşın aynı anda yapılabileceği bir parkura dönüştürülmesi planlanıyor.

ORGANİZASYON HALKA AÇIK OLACAK

3 gün boyunca adrenalinin tavan yapacağı Falcon Fest’te, organizasyonu yakından takip etmek isteyenler etkinlik alanına gelerek sporcuları takip edebilecek. Festival boyunca istekli vatandaşlara tırmanış ve kano atölyelerinde eğitim verilebilecek. 

KANYON NASIL KEŞFEDİLDİ?

“Yüksek Şeyler Arıyorum” sloganıyla Türkiye’yi karış karış dolaşan ve bulduğu uçurum noktalarından atlayarak yeni exit (atlayış) noktaları yaratan base jumper (serbest atlayış) Cengiz Koçak tarafından ekstrem sporlar potansiyeli keşfedilen kanyon, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin de desteği ile kısa bir süre içerisinde dünyanın en önemli ekstrem sporlar merkezi olma yolunda ilerleme kaydetti.  


 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2017, 13:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER