Bunun vebalini nasıl ödeyecekler?

SMA hastalarının ilaç sıkıntısının halen çözülememiş olmasına tepki gösteren İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya "Çocuklar ölüyor, bunun vebalini nasıl ödeyecekler?" diye tepki gösterdi

Bunun vebalini nasıl ödeyecekler?

Bir süredir kamuoyunda geniş yankı bulan Spinal Müsküler Atrofi, kısa adıyla SMA hastalarının ilaçlarının ödeme listesine alınmaması ile ilgili sorun devam ederken, 5 aylık Nehir Maral'ın ardından 11 yaşındaki Arda Tahsin de bürokratik engeller nedeniyle ilaca ulaşamayınca hayatını kaybetti. Daha önce SMA hastalarının ilaca ulaşımı konusunda hiçbir sorun kalmayacağının sözünü veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya tepki ise sorunu TBMM'de sık sık gündeme getiren, İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar'dan geldi.

VERİLEN SÖZLER YERİNE GETİRİLMEDİ

İYİ Partili Yaşar, partisinin Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal ve Denizli Milletvekili Yasin Öztürk ile birlikte, SMA hastalarının ailelerinin de katılımıyla 1 Kasım 2018'de TBMM'de düzenledikleri basın toplantısını hatırlatarak, "O dönemde SMA hastalarına verilen söz hala yerine getirilmedi. Çocuklar ölüyor, bunun vebalini nasıl ödeyecekler?" dedi.

SÖZÜN BİTTİĞİ YER

İYİ Partili Yaşar, Sağlık Bakanı Koca'ya sosyal medya hesabı üzerinden de sitemde bulundu. Paylaşımında, "5 aylık SMA hastası Minik Nehir'den sonra şimdi Lüleburgazlı 11 yaşındaki Arda SMA Tip 2 hastasıydı ve ilacı için Sağlık Bakanlığı'ndan gelecek haberi bekliyordu. Haber ne yazık ki bürokrasiye takıldı. @drfahrettinkoca Arda artık yok, başka bir şey demeyeceğim!" diyen Yaşar olayı, "sözün bittiği yer" olarak ifade etti.

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER