Bu Yaşta Askere Çağırdılar

Yalova'nın Çiftlikköy ilçesinde oturan 86 yaşındaki Ali Çelik, askerliğini yapmasına rağmen yoklama kaçağı olarak görülmesinin şaşkınlığını yaşadı. Yaşlı dede ikinci kez askere çağrıldı

Bu Yaşta Askere Çağırdılar

3 ÇOCUK, 7 TORUN SAHİBİ

Kars'taki, 3. Ordu 14. Tümen 246.  Piyade Alayına bağlı Karargah Bölüğünde 1950-1952 döneminde askerliğini yapmasına rağmen yoklama kaçağı olarak görülen 3 çocuk 7 torun sahibi Çelik, yanlışın düzeltilmesi için  Yalova Askerlik Şubesi Başkanlığına başvurdu.

Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Kore Savaşı'nın yapıldığı dönemde, vatani görevini  Kars ve  Ardahan'ın Çıldır ilçesinde tamamladığını belirtti.

"ÇOK ZORUMA GİTTİ"

Geçen ay  Antalya'ya gittiğinde kendisini ve ailesini şaşırtan bir durumla karşılaştığını anlatan Çelik, şöyle konuştu:

"Burada bir oteldeyken sabahın erken saatlerinde 3 polis memuru asker kaçağı olduğumu ifade ederek beni yakalamaya geldi. Adeta şok oldum. Karar, 2009 yılında  Tunceli  Pülümür'den  Ankara'ya gitmiş. Hiç aklımdan geçmeyen bir durumla karşı karşıya kaldım. 86 yaşında vatani görevini yapan bir yaşlı adamı asker kaçağı olarak aramaları çok zoruma gitti. Daha doğrusu üzüldüm. Ben 2 yıl boyunca askerlik görevimi layıkıyla gerçekleştirdim. 1952 yılında da terhis oldum."

YANLIŞIN DÜZELTİLMESİNİ İSTEDİ

Antalya'da polis merkezinde ifade verdiğini dile getiren Çelik,  Yalova'ya dönünce Askerlik Şubesi Başkanlığına bir dilekçeyle başvurup, 1950-1952 döneminde 3. Ordu 14. Tümen 246.  Piyade Alayına bağlı Karargah Bölüğünde askerlik görevini yerine getirdiğini, yanlışın düzeltilmesini istediğini bildirdi.

Çelik, vatani görevini yapmasına rağmen yoklama kaçağı olarak aranmasından üzüntü duyduğunu belirterek, "Vatanımı da askerliği de seviyorum. Şimdi askere alsalar yine gider 2 sene yaparım. Ama 86 yaşında asker kaçağı olarak yakalanmayı gururuma yediremedim, bana acayip geldi. Çok üzüldüm doğrusu. Sürekli yurt dışına çıkıp geliyorum şimdiye kadar aramadılar." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER