Bu Şarkıyı Dinleyip Ağlardım

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Aziz Sancar, Bilkent Üniversitesi'nde, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) ile birlikte düzenlenlenen organizasyonda, çeşitli illerden başarılı öğrenciler ile akademisyenlere hitap etti

Bu Şarkıyı Dinleyip Ağlardım

SANCAR'I HEYECANLANDIRAN ŞARKI

Konuşmasından önce Bilkent Senfoni Orkestrası'ndan "Uzun ince bir yoldayım"şarkısını dinleyen Sancar, yaptığı konuşmada, Amerika’da keyifli zamanlarında "Üsküdar'a giderken aldı da bir yağmur" şarkısını, hüzünlü zamanlarında ise "uzun ince bir yoldayım" şarkısını dinleyip ağladığını ifade etti. "Şimdi onu dinlettiniz, onun üstüne de bizim geleceğimiz olan çocukları buraya getirdiniz." ifadelerini kullanan Sancar, bu nedenle heyecanlandığını söyledi.

"BUNU BİR TÜRK YAPTI" DENİLMESİ ÇOK ÖNEMLİ"

Sancar, yaptığı çalışmaların kitaplara girmesinin ve "bunu bir Türk yaptı" demelerinin Nobel kadar önemli olduğunu vurguladı.

Nobel ilan edilirken milliyetinin ne olduğunun sorulduğunda, "Ben Türküm" dediğini belirten Sancar, ayrıca ABD vatandaşlığının bulunduğunu da söylediğini anlattı.

Nobel ödülü olarak kazandığı 350 bin doların bir bölümünü Nobel madalyasının replikaları için, geriye kalan miktarı da ABD'deki Türk Evi için kullandığını aktaran Sancar, evin Türk öğrenci ve akademisyenlere hizmet vereceğini anlattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER