Bu santrali buraya kurdurtmayacağız

Cumhuriyet Halk Partisi Çarşamba İlçe Başkanı İlhan Yürükcü, “Ovamızı, ilçemizi, çocuklarımızın geleceğini karartmamak için her türlü yasal yolu deneyerek bu santrali buraya kurdurtmayacağız” dedi

Bu santrali buraya  kurdurtmayacağız

Çarşamba Ovası’nın tam ortasında Eğercili Mahallesi sınırları içerisinde yapılması planlanan biyokütle enerji santraline bir tepki de Cumhuriyet Halk Partisi Çarşamba İlçe Başkanı İlhan Yürükcü’den geldi. Yürükcü, “Çarşamba Ovası gibi ülkemizin en değerli tarım arazisini korumak ve geliştirmekle yükümlü kamu kurumlarımızın ve kamu yöneticilerimizin birer birer bu kirli yatırıma nasıl teslim oldukları belgeleriyle ortalığa döküldü. Hepsine yazıklar olsun. AKP’li vekiller, AKP’li belediye başkanları ovamızın geleceğini karartacak bu kirli yatırımın baş sorumlusudurlar. Çarşamba Belediye Meclisi’nde görev yapan üyemiz, tek başına bu tesise karşı oy kullanmış ve Çarşamba halkından başka kimsenin çıkarlarına hizmet etmeyeceğini göstermiştir” diye konuştu.

KARAASLAN’A SESLENDİ

Açıklamasında AKP Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan da seslenen Yürükcü, “Bugün yerel basından öğrendiğimiz kadarıyla, Sayın Çiğdem Karaaslan, santralin olası zararlı sonuçlarını değerlendirmek üzere bir komisyon kurmuş. Sayın Karaaslan, samimi ise yetkilerini kullansın ve firmanın inşaat faaliyetlerini derhal durdursun, zira bu güce sahipler. Çünkü santral için Samsun Valiliği’nin ÇED yönetmeliklerine aykırı olarak verdiği ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı, İl Toprak Koruma Kurulu’nun ve Tarım İl Müdürlüğü’nün Bakanlar Kurulu kararı ile tarımsal ‘sit alanı’ olarak ilan edilen Çarşamba Ovası için verdiği ‘Tarımsal Dışı Amaçlar İçin Kullanılabilir’ kararlarına karşı açılmış onlarca dava vardır.  Sayın Karaaslan’dan diğer talebimiz de kamu yöneticilerini firma lehine faaliyet yürütmekten men etmesidir. Açılmış davalar sonuçlanana kadar firmanın inşaat faaliyetinin durdurulmasını ve firma lehine sahada çalışma yürüten, mahalle muhtarlarımızı etkilemeye çalışan kamu görevlilerinin asli görevlerine dönmeleri sağlansın” şeklinde konuştu.

KİRLİ YATIRIMA DUR DİYELİM

CHP Çarşamba İlçe Başkanı İlhan Yürükcü açıklamasına şöyle devam etti: “İlgili şirket adına saha çalışma yürütenler daha işin en başında Eğercili Mahallesi başta olmak üzere komşu mahalle sakinlerine bilgi vermediler, soranlara da yaptıkları çalışmayı güneş santrali çalışması gibi söylediler. Halka yalan söyleyerek başlatılan bir işten hayır gelmez. Ovamızın toprağını, havasını ve hepsinden önemlisi bütün Samsun’un içme suyunu kirletecek bu santral beraberinde pek çok kirli yatırımı da getirmeye şimdiden getirmeye başlamıştır. CHP Çarşamba İlçe teşkilatı olarak, ovamızı, ilçemizi, çocuklarımızın geleceğini karartmamak için her türlü yasal yolu deneyerek bu santrali buraya kurdurtmayacağız. Şirkete sesleniyoruz, inşaat faaliyetlerini derhal durdurun, açılan davaların sonucunu bekleyin, Çarşamba halkına kötülük yapıyorsunuz, buna izin vermeyeceğiz. Şirketin çıkarları doğrultusunda karar veren, tavır alan hemşehrilerimize, yöneticilerimize parti gözetmeksizin sesleniyoruz; Çarşamba halkı bunu unutmaz, gelin bu kirli yatırıma hep birlikte dur diyelim.”

HABER MERKEZİ

  

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER