Bu nasıl karar?

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Samsun Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti’nde de varlık gösteren nesli küresel ölçekte tehlike altındaki Üveyik ve Elmabaş Patka kuşlarının avlanmasına izin veren Merkez Av Komisyonu’na tepki yağıyor

Bu nasıl karar?

Merkez Av Komisyonu’nun aldığı kararla nesli küresel ölçekte tehlike altında olan ‘Kırmızı Liste’ türleri içerisinde yer alan Üveyik ve Elmabaş Patka kuşlarının avlanmasına izin verilmişti. Avlanması uygun görülen kuş türleri UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Samsun Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti’nde de varlık gösteriyor. Konuya ilişkin çevrecilerden tepki geliyor. Doğa koruma kuruluşları, hayvan hakları savunucuları, doğaseverler, Samsun’daki çevreciler ve amatör ve profesyonel kuş fotoğrafçılarından alınan karara tepki geliyor. Kararın yanlış olduğunun altı çizilirken, ‘Kırmızı Liste’deki her türün korunması gerektiğini vurguluyor.

TAMAMEN YASAK İSTENDİ

Daha önce, 27 doğa koruma kuruluşu bir araya gelerek bir deklarasyon metni yayınlamış ve başlatılan imza kampanyasına katılan 65 binin üzerinde imzacı ile beraber Merkez Av Komisyonu’ndan nesli tehlike altındaki üveyik ve elmabaş patkanın avının tamamen yasaklanmasını talep etmişti.

484 KUŞ TÜRÜ BULUNUYOR

Öte yandan UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne adaylık başvurusu değerlendirilen Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti’nde 456 farklı kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER