Bu artışa kim cevap verecek?

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Enerji Bakanı Fatih Dönmez'in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde son dönemde elektrik faturalarında yaşanan zamlar ve yüksek dağıtım bedellerini TBMM gündemine taşıdı, önlem alınmasını istedi

Bu artışa kim cevap verecek?

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, son dönemde elektrik faturalarında yaşanan zamlar ve yüksek dağıtım bedellerini TBMM gündemine getirdi. Erhan Usta, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde geçen aralık ayından bugüne kadar dolar kurunun yüzde 58 oranında arttığını, TL'de yaşanan bu değer kaybıyla reel sektörün enerji maliyetlerinde ciddi artış meydana geldiğini hatırlattı. Ağustos, eylül ve ekim aylarında elektriğe yapılan zamlarla birlikte, ekim ayında elektrik fiyatlarının geçen aralık ayına göre sanayide yüzde 71, meskende yüzde 45 oranında arttığın vurgulayan Erhan Usta, "Meskenlerdeki artış, aktif enerji bedelinde ve onun üzerinden alınan paylarda (TRT, Enerji Fonu ve Belediye Tüketim Vergisi gibi) yüzde 60 olarak gerçekleşti. Dağıtım bedeli ise yüzde 15 oranında artarak, aktif enerji fiyatının yüzde 39'u olarak gerçekleşmiştir. EPİAŞ'tan aldığımız toptan satış verilerine bakıldığında, geçtiğimiz yıl sonundan bu yana, elektriğin piyasa takas fiyatında yüzde 105'lik bir artış gözlenmektedir. 2018 yılının ilk 7 ayında, elektriğin toptan birim satış fiyatı, vatandaşın faturasına yansıyan aktif enerji birim bedelinin yüzde 77'sine tekabül ederken, son yapılan zamlara rağmen ekim ayının ilk 9 gününde bu oran yüzde 93'e çıkmıştır" dedi.

BAKAN ZAM YAPILMAYACAK DEMİŞTİ

Bu artışlar sonucunda da yüzde 15-20 civarında ek bir zammın muhtemel olduğu kanaatinin oluştuğunu söyleyen Erhan Usta, "Fakat Hazine ve Maliye Bakan Sayın Berat Albayrak, yıl sonuna kadar elektriğe zam yapılmayacağını söylemiştir. Dolar kuru yüzde 58 artarken, elektriğin gün öncesi piyasadaki toptan satış fiyatının yüzde 105 artmasının sebeplerinin araştırılması ve önlem alınması gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER