Brad Pitt yer alacak

Antalya Belek Turizm Merkezi'nde ulusal medya kuruluşlarının Ankara  temsilcileriyle bir araya gelen Bakan Kurtulmuş, sıcak gündemin yanı sıra turizm  kültürel alanda yürüttükleri faaliyetleri ilişkin bir sunum yaparak soruları  cevapladı.

Brad Pitt yer alacak

"Troya ile ilgili uluslararası tanıtım yaparken Brad Pitt'le de bir organizasyon yapılacak mı?" sorusuna Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, "O çalışma var" dedi.


Kültür ve Turizm Bakanı olarak yaklaşık 6 aydır görev yaptığını  anımsatan Kurtulmuş, bu süreçte bakanlığı, bakanlığın da kendisini tanıdığını,  Türkiye'nin kültür ve sanat camiasını ve politikalarını yakından görme imkanı  olduğunu belirtti.

"Öncelikle şunu söylemek isterim, esas meselemiz bizim herhalde milli  kültürel bağımsızlık meselesidir. Bu, bugünün meselesi de değil." diyen  Kurtulmuş, yaklaşık 2 asırdır, Osmanlı'nın Batı'yla karşılaşması sonrasında,  özellikle teknoloji ve ekonomi alanındaki yenilgiyi hissetmesiyle birlikte, bugün  tashih etmek durumunda oldukları bir kültürel anlayışın bulunduğunu bildirdi.

Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"O da şudur; biz batıya karşı meydan okumamızı, onların kültürel üst  yapısını alır, taklit eder, onlar gibi olursak, kendi köklerimizi, milli  değerlerimizi, varlığımızı, birikimimizi bir şekilde kenara koyarsak adam oluruz  zanneden, telakki eden bir anlayış tanzimatla  meşrutiyetle birlikte gelen ve  maalesef cumhuriyetin elitleri tarafından da bir şekilde benimsenen, bugün bile  belli oranda etkileri olan bir anlayış. Bu tashih edilmesi gereken bir husus.  Çünkü biliyoruz ki bizim yakın siyasi tarihimiz de şunu gösteriyor, milli  kültürel bağımsızlığa sahip olmayan milletlerin bir şekilde ekonomik ve  teknolojik alanda da bağımsız olabilmeleri mümkün değil. Onun için bu alana  yoğunlaşmamız gerekiyor. Bu şu demek değil, dünyadan kopuk, tamamıyla Türkiye'nin  içerisine kapanmış bir kültür anlayışı değil. Tam tersine dünyadaki gelişmeleri  bilen, ama bu topraklarda, Anadolu topraklarında ne varsa bunun hepsini  Türkiye'nin birikimi olarak kabul eden ve bu birikim üzerinden dünyaya kültürde,  sanatta yeni şeyler söyleyebilme iddiasında olan bir kültürel telakkiyi, anlayışı  ortaya koymak durumundayız. Bu topraklarda bu anlamda bize muazzam bir zenginlik  sağladığını görüyoruz, ben de işin içine girdikçe daha çok görüyorum."

Kurtulmuş, Troya'dan Osmanlı'ya kadar 24 büyük medeniyetin Anadolu  topraklarından geçtiğini, bunların her birinin geriye bıraktığı büyük bir miras  bulunduğunu, bunların hepsinin kabul edilmesi gerektiğine değindi. Kurtulmuş, "Bu  topraklarda Troya'nın birikimi de bizim birikimimiz, Karyalıların birikimi de  bizim birikimimiz, Osmanlı'nın, Selçuklu'nun birikimi de bizim birikimimiz. Bu  topraklarda Aşık Nesimi ile Yunus Emre'yi ayırmadan, her ikisini birden bizim  birikimimiz olarak kabul etmek durumundayız. Necip Fazıl'la Mehmet Akif'i, Nazım  Hikmet'i birbirinden ayırmadan, onlar kendi dönemlerinin içerisindeki  farklılıklara rağmen bunların hepsini kabul etmek durumundayız." ifadesini  kullandı.

BRAD PİTT İLE BİR ORGANİZASYON...

Troya'yı sadece Türkiye'de değil, dünyada tanıtmak perspektifiyle  çalışmalar yapılacağına değinen Kurtulmuş, bu çerçevede Devlet Opera ve Balesinin Troya ile ilgili oyunlar sergileyeceğini, 23'e yakın uluslararası festivalde  Troya'nın tanıtılacağını, ayrıca yarışmalar, konserler, tiyatro gösterileri,  filmler, kısa film ve belgesel yarışmaları ile ciddi bir farkındalık  oluşturulacağını söyledi.

"Troya ile ilgili uluslararası tanıtım yaparken Brad Pitt'le de bir organizasyon yapılacak mı?" sorusuna Kurtulmuş, "O çalışma var, ben kesinleşmediği için söylemedim. Öyle bir tanıtım yüzünün yer aldığı bir program düşünülüyor. İnşallah anlaşılabilir." karşılığını verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER