Boynu Ters Doğan Adam Hayatını Yazdığı Kitabı Yayınladı

Brezilya'nın Monte Santo şehrinde yaşayan ve 40. yaşına girmesine az kalan Claudio Vieira de Oliveira doğduğunda, doktorlar ailesine onun için hiçbir umut olmadığını ve çocuklarını ölüme terk etmeleri gerektiğini söylemişti

Boynu Ters Doğan Adam Hayatını Yazdığı Kitabı Yayınladı

Çok nadir görülen bir eklem bozukluğu (Artrogripozis) nedeniyle boynu ters doğan Oliveira, doktorların bu sözlerini boşa çıkardı. Muhasebeci ve kitlelere ilham veren bir konuşmacı oldu.

DOKTORLAR YAŞAMASINA İHTİMAL VERMEDİ

Oliveira doğduğunda, doktorlar annesine oğlunun hayatta kalmasının imkansız olduğunu söylemişti. Ancak Oliveira "Çocukluğumdan beri hep bir şeylerle meşgul oldum ve başka insanlara bağlı olmayı sevmedim. Bugün kendi başıma televizyonu açabiliyorum, cep telefonum çaldığında yanıt verebiliyorum, radyoyu açabiliyorum, internet ve bilgisayar kullanabiliyorum." demişti.

 

HER İŞİNİ YAPABİLİYOR

Oliveira'nın annesi Maria Jose ise "Doğduğunda insanlar 'bebeğin ölecek' diyordu çünkü nefes almakta bile zorlanıyordu. 'Boşuna bebeğini doyurma, nasıl olsa yaşamayacak' diyenler bile vardı." sözleriyle yaşadıklarını aktarmıştı.

Oliveira, yapılan ufak tefek değişikliklerle bugün hayatını kendi başına sürdürüp neredeyse her işini yapabiliyor. Ağzıyla kalem kullanıp yazı yazıyor, dudaklarıyla bilgisayarın faresini yönetebiliyor.

HAYATINI YAZDIĞI KİTABINI YAYINLADI

Oliveria şu sıralar, hayatını yazdığı ilk kitabını yayınladı. ' El Mundo Esta a Contramano' (Dünya Yanlış Bir Yol Etrafında) isimli kitabının lansmanı  Brezilya'nın  Sao Paulo şehrinde Sanat Müzesi'nde yapıldı.

Annesi Maria Jose, Oliveira'nın her zaman herkesin yaptığı normal şeyler yapmasını istediğini, kendinden çok emin olduğunu ve sokakta yürümekten çekinmediğini, oğlunun şarkılar söylediğini ve dans ettiğini yani hayata küsmediğini söyledi.

 

DÜNYANIN HER YERİNDEN DAVETLER ALIYOR

Sekiz yaşından sonra dizlerinin üzerinde yürümeye başlayan genç adam, yatak, fişler ve ışıklar konusunda her şeyini kendisi hallediyordu.

Oliveira, "Hayatım boyunca dünyaya vücudumu adapte etmeye çalıştım. Şu anda kendimi farklı olarak görmüyorum. Normal bir insanım. Ters bir şey göremiyorum. Artık korkmuyorum ve profesyonelim, uluslararası bir konuşmacı olarak dünyanın her yerinden davetler alıyorum diyebilirim." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER