'Borç krizi'ne Erdoğan formülü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan talimat verdi; belediyelerin kamuya olan borçlarına karşılık genel bütçe vergi gelirlerinden ödenecek paylarından 4 ay daha kesinti yapılmayacak

'Borç krizi'ne  Erdoğan formülü

31 Mart yerel seçimlerinden sonra göreve gelen belediye başkanlarının en önemli sorunu haline gelen Samsun'da da başta Canik Belediyesi olmak üzere, İlkadım ve Atakum Belediyeleri'nde personel maaşlarının ödenmemesi ile belediyeye haciz gelmesine neden olan 'borç' krizine, yeni başkanlardan gelen yoğun şikayet üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan el koydu. Erdoğan, belediyelerin kamuya borçlarına karşılık genel bütçe vergi gelirlerinden ödenecek paylarından yapılacak kesintilerini sıfırlayan uygulamanın 4 ay daha uzatılması talimatını verdi.

YENİ BAŞKANLAR BORÇLARDAN YAKINDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni seçilen belediye başkanlarını ekonomik açıdan rahatlatacak kararını partisinin geçen hafta sonu Kızılcahamam’da gerçekleştirilen yerel yönetim kampında açıkladı. Kızılcahamam'daki toplantılarda belediye başkanlarının mali sorun ve talepleri ön plana çıktı. 31 Mart’ta seçilen yeni başkanlar, “orantısız ve uzun süreli” borçlanma ile personel giderlerinin ağırlığından yakındılar. Mali konulardaki sıkıntılarını dile getiren başkanların kendilerini rahatlatacak adımlar atılmasını istedikleri öğrenildi.

KESİNTİ PAYLARI 4 AY SIFIRLANDI

Erdoğan'ın da yoğun şikayetler üzerine, belediyelerin kamuya borçlarına karşılık genel bütçe vergi gelirlerinden ödenecek paylarından yapılacak kesintilerini sıfırlayan uygulamanın 4 ay daha uzatılması talimatı verdiğini söylediği belirtildi. Kasım 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanan kararla belediyelerden yapılacak kesinti oranı SGK prim borçları hariç mart dahil 5 ay süreyle sıfırlanmıştı.

YENİ REFORM İÇİN ÇALIŞMA BAŞLADI

Öte yandan yerel yönetim yapılanması ve mevzuatının Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine uyumlu hale getirilmesi amacıyla yapılan çalışmanın da raftan indirildiği öğrenildi. Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin sunumu sırasında, Büyükşehir Belediyesi Yasası ile Belediye Yasası’nda önemli değişiklikler yapılacağının mesajını verdiği öğrenildi. 

BORÇLANMA YETKİSİ 5 YILLA SINIRLANDIRILIYOR

AK Parti’nin yerel yönetimler reformu kapsamında hayata geçirmeyi düşündüğü değişikliler arasında 30 büyükşehir dışındaki 51 ilin daha “bütün şehir” yapılması, böylece büyükşehir statüsünün vergi artışları gibi vatandaşa mali külfet getirmesinin önüne geçilmesi, büyükşehirlerde altyapı hizmetleri ve imarla ilgili çalışmaların tek elden yürütülebilmesi için bazı yetkilerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilmesi gibi düzenlemeler yer alıyor. Yeni reform paketinde yeni seçilen belediye başkanlarının kendi projelerini hayata geçirmek yerine bir önceki başkanın borç yükünü üstlenmek durumunda kalmamasına yönelik bir düzenleme de yapılması planlanıyor. Buna göre başkanların borçlanma yetkisi kendi dönemleriyle (5 yıl) sınırlandırılacak.

CEMİL DEVECİ’YE HACİZ ŞOKU

31 Mart Yerel seçimlerinden sonra Samsun'da göreve gelen yeni başkanların en büyük sorununun önceki dönemden kalan borçlar olduğu kamuoyuna yansımıştı. Atakum Belediyesi'nde başkan seçilen CHP'li Cemil Deveci, makam koltuğuna oturur oturmaz 686 bin liralık haciz uygulamasıyla karşılaşınca büyük bir şaşkınlık yaşamıştı.

DEMİRTAŞ İKİ BİNAYI SATMA KARARI ALDI

İlkadım Belediyesi'nde ise Necattin Demirtaş, belediyenin 264 milyon TL civarında bir borcunun olduğunu belirterek, gayrimenkul satışları ile rahat bir nefes almak istediklerini söylemişti. Demirtaş, bu kapsamda halen devam eden Unkapanı Kültür Merkezi inşaatını durduracağını, yeni hizmet binasına taşınılmasının ardından halen hizmet veren belediye binasını ise satışa çıkaracaklarını duyurmuştu.

CANİK’TE PERSONEL MAAŞLARI BİLE ÖDENEMEDİ

Samsun'un en borçlu belediyeleri arasında yer alan Canik Belediyesi'nde de AK Partili yeni belediye başkanı İbrahim Sandıkçı, yaklaşık 3 aydır ödenemeyen personel maaşlarının yanı sıra 150 milyon lirayı aşan borçlar nedeniyle zor durumda kalmıştı. Sandıkçı'ya, Osman Genç'in başkanı olduğu son 5 yıllık dönemin mali hesaplarının incelenmesi için de Canik İlçe Belediye Meclisi tarafından yetki verilmişti. Sandıkçı göreve gelir gelmez, ağır bir borç yükü altındaki belediyede ilk iş olarak gecikmiş personel maşlarını ödemek zorunda kalmıştı.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER