Bombacı Kobani'den gelmiş!

Terör örgütü PKK’nın Beşiktaş saldırısında şehit sayısı 44’e yükselirken tröristlerden birinin kimliği netleşti. Beleştepe olarak bilinen noktada Çevik Kuvvet otobüsüne bombalı araçla saldıran PKK’lı, Merasim Sokak ve Güvenpark saldırılarındaki gibi Kobani’den geldi.

Bombacı Kobani'den gelmiş!

Teröristin kimliği patlayan araçta bulunan ceset parçalarından tespit edildi. Buna göre, canlı bomba 1996 doğumlu. Lice kırsalından terör örgütüne katıldı ve buradan Suriye’ye geçerek Kobani’de canlı bomba eğitimi aldı. Hain saldırıda kullanılan Chevrolet marka aracın da el değiştirmiş bir otomobil olduğu ortaya çıktı. Emniyetin yaptığı ilk incelemelerde, aracın ilk sahibinin de terör örgütü PKK’dan kaydı olduğu belirlendi.

Diğer yandan güvenlik kameralarına ait görüntüler incelenerek teröristlerin nasıl bir güzergah izlediği tespit edilmeye çalışılıyor. İlk kez hem bombalı araç hem canlı bomba kullanılan saldırıda, teröristlerin birbirlerinden bağımsız, farklı güzergahlar izleyerek Beşiktaş’a geldiği belirtiliyor. Canlı bomba olduğu değerlendirilen araçtaki terörist ile bomba malzemesini temin edenlerin farklı kişiler olduğu üzerinde duruluyor. Aracın kırsaldan bomba düzeneği ile mi getirildiği, bombanın İstanbul’da mı otomobile yerleştirildiği araştırılıyor.

Teröristler önceki saldırılarda çalıntı veya kiralık araç kullanmıştı. Ancak bu kez bir PKK’lının aracı seçildi. Bugüne kadar bombalı saldırıda kullanılacak otomobiller için dolandırıcı çetelerini kullanan teröristler, emniyet ve istihbaratın aldığı önlemler nedeniyle örgütün kaynaklarını kullandı. Saldırının dışarıya sızmasını engelleyen ve polisin takibinden kurtulmayı başaran teröristler, hain planlarını gerçekleştirebildi.

Öte yandan saldırıyla ilgi MİT’ten Ankara ve İstanbul için canlı bomba saldırıları olabileceği konusunda bir ihbar ya da istihbarat olmadığı öğrenildi. Bugüne kadar önlenen onlarca canlı bomba saldırısı nedeniyle güvenlik güçleri teyakkuz halindeydi. Maçka Parkı’nda yürüyen canlı bomba da bu nedenle polislerin dikkatini çekti. Canlı bomba zamanında durdurulmasaydı katliamın boyutlarının daha büyük olacağı belirtiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER