BM Suriyelilere bozuk gıda dağıttı

BM Dünya Gıda Programı (WFP), Suriye’de Al Amal kampında tarihi geçmiş gıda dağıttı. Bozuk konserveleri yiyen Suriyelilerin çoğu zehirlendi.

BM Suriyelilere bozuk gıda dağıttı

Suriye’de 6 yıldan beri devam eden iç savaş sebebiyle milyonlarca Suriyeli ya ülkelerini terketti ya da ülke içinde güvenli yerlerde hayat mücadelesi veriyor. Batılı ülkeler, Suriyelilerin yaşadığı drama sessiz kalırken, yaptıkları gıda yardımları ile kendilerini avutuyor. Yardım yaptıklarında da bozuk ya da tarihi geçmiş gıda malzemesi dağıtıyor. Suriye’de bulunan Al Amal kampında Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Dünya Gıda Programı (WFP), tarihi geçmiş konserve dağıttı. Kampta kalan yetişkin ve çocuklar, bozuk konserveleri yedikten sonra zehirlendi. Onlarca Suriyeli, zehirlenme vakaları sonrası tedavi altına alındı. Yaşanan olay karşısında Dünya Gıda Programı yetkilileri hiçbir açıklama yapmadı.

AL AMAL KAMPINA UZUN SÜREDİR YARDIM GELMİYORDU

Kampta kalan Suriyeliler zehirlenme olayından sonra, Dünya Gıda Programı’na tepki gösterdi. Uzun süredir yardım gelmediğini, son gelen yardımların da konserve şeklinde olduğunu kaydeden bazı Suriyeliler, zehirlenme vakaları sonrası, yapılan yardımların insanlar için uygun olmadığını, çünkü konservelerin bozuk olduğu yönünde görüş bildirdi. Zehirlenme olayı, İsrail ve Esed rejiminin çatışmasızlık bölgesi ilan ettiği bölgede yer alan Arrafeed köyündeki Al Amal kampında yaşandı. Yardımlara bağlı yaşayan Suriyelilere, o bölgede sadece Suriye Kızılayı ve Dünya Gıda Programı yardım yapabiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER