Bize Yardım Edin!

Dünyanın en zengin petrol yataklarının bulunduğu Irak'ta, çatışmalar nedeniyle çok sayıda Iraklı sığınmacı durumuna düştü

Bize Yardım Edin!

Hükümet ise sığınmacı sorununun altından kalkamayacağını, ciddi bir mali kriz yaşadıklarını belirterek uluslararası kuruluşlardan yardım istedi.

"SIĞINMACILAR İÇİN BİZE YARDIM EDİN"

Irak devlet televizyonunun haberine göre,Başbakanlık Ofisi sözcüsü Sa'd el-Hadisi, uluslararası ve bölgesel insani yardım kuruluşlarına çağrıda bulunarak, çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan sığınmacıların temel ihtiyaçlarının karşılanmasını istedi.

"CİDDİ BİR MALİ KRİZ YAŞIYORUZ"

Irak'ın "uluslararası bir terör örgütüyle" mücadele ettiğini ve "ciddi bir mali kriz" yaşadığını ifade eden Hadisi, kurtarılmış bölgelerde istikrar sağlamak, sığınmacıların evlerin dönüşünü ve normal hayatlarına adapte olmalarını hızlandırmak için uluslararası toplumun ve bölge ülkelerinin katkısının önemli olduğuna dikkati çekti.

Hadisi, Irak hükümetinin, Felluce'de vatandaşlar için güvenlik koridorları oluşturmaya ve sivilleri korumaya özen gösterdiğini belirterek, bakanlıklar ve ilgili birimler aracılığıyla Felluce'deki sığınma evlerine gerekli gıda ve tıbbi yardım gibi temel ihtiyaçların temin edilmesi konusunda da çalıştıklarını kaydetti.

FELLUCE'Yİ GERİ ALMAK İÇİN OPERASYON BAŞLATILMIŞTI

Ordu güçleri, polis teşkilatına bağlı unsurlar, Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi ve Sünni aşiret güçleri 2014'ten bu yana terör örgütü DAEŞ'in kontrolünde bulunan Enbar'ın vilayetine bağlı Felluce'yi geri almak amacıyla 23 Mayıs'ta ortak operasyon başlatmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER