Birlikte başarma hikayesi!

Nilgün Çiçek engelli oğlunu 17 yıl okula götürüp getirdi. Bilgisayar mühendisi olan Muratcan, Amerika'da burs kazandı.

Birlikte başarma hikayesi!

Keşanlı Muratcan Çiçek'in doğuştan beyin felçi var. Yürüyemiyor. Elleri çok kısıtlı kullanıyor. Zor konuşuyor. Keşan Cumhuriyet İlkokulu engelli olduğu için Muratcan'ı almak istemedi. Anne Nilgün Çiçek'in büyük mücadelesiyle kaydı yapıldı. Öğretmenleri 3 yaşında okuma ve yazma öğrenmiş olan, matematik dahisi Muratcan'ı ilkokula 2. sınıftan başlattı.

GOOGLE BURS VERDİ

İlkokulu, ortaokulu ve liseyi birincilikle bitirdi. Kendi kendine İngilizce ve İspanyolca öğrendi. İstanbul'daki Özyeğin Üniversitesi Bilgisiyar Mühendisliği Bölümü'nü yüzde 100 bursla kazandı. İnternet devi Google'dan burs alan ilk Türk engelli olarak tarihe geçti. Yapay zeka üzerine yüksek lisans yapmak için Amerika'ya gidecek.

OĞLUYLA YURTTA KALDI

Anne Nilgün Çiçek, ilk, orta ve lise eğitimi boyunca oğlunu her gün okula götürüp getirdi. Oğlu dersteyken koridorlarda bekledi. Teneffüslerde tuvalete götürdü. Evden getirdiği yemeği yedirdi. Muratcan İstanbul'da üniversite kazanınca kızını ablasına bıraktı. Oğluyla 4 yıl İstanbul'da yurt odasında kaldı. Oğlunu yine her gün okula götürüp getirdi.

BİRLİKTE BAŞARMA HİKAYESİ

Ana-oğul sonbaharda Amerika'ya gidecek. Nilgün Çiçek, Amerika'da oğlunu rahat ettirmek için 55 yaşında otomobil kullanmayı öğrendi. Ehliyet aldı. Bir yandan kursa gidip İngilizce öğrendi. Muratcan şöyle diyor: 'Ben tüm engelere rağmen hedefimin peşindeyim. Ama bu hikayenin asıl kahramanı annem. Bizimki birlikte başarma hikayesi.'

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER