Bir milleti anlatan anıt

Samsun’da, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da ilk adımını attığı Tütün İskelesi’nin gerçekte bulunduğu yere yapılıp 1969’da açılan İlkadım Anıtı’nın kaidesinde, ülkenin yeniden doğuşu ve Türk milletinin dayanışma ruhu tasvir ediliyor

Bir milleti anlatan anıt

Milli Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’a çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Bandırma Vapuru’ndan inerek ilk adımını attığı yer olan Tütün İskelesi’ne Mimar Seçkin Viter tarafından inşa edilen İlkadım Anıtı, içerdiği tasvirlerle oldukça dikkati çekiyor. Samsun’da Heinrich Krippel tarafından inşa edilen ve 15 Ocak 1932 tarihinde açılan Onur Anıtı’ndan sonra en önemli ikinci anıt olan İlkadım Anıtı’nın da bir ülkenin yeniden doğuşu ve Türk milletinin dayanışma ruhu tasvir edildi. 

GERÇEK TÜTÜN İSKELESİ’NİN OLDUĞU YERDE
Samsun Kültür ve Turizm eski İl Müdürü Yüksel Ünal, “Samsun Limanı’nda, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru’ndan inerek kıyıya çıktığı iskelenin bulunduğu yer, Samsun Limanı’nın yapımı sırasında 1959’da kayalarla doldurulmuştur. Günümüzde sahilden içeride kalan bu iskelenin yerinin belli olması için bu anıtımız dikilmiştir ve 1969 yılında açılmıştır” diye konuştu.

SAMSUN VE TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK ÖNEMİ VAR
Taş blok kaide üzerinde inşa edilen İlk Adım Anıtı’nın dayanışmayı sergilediğinin bilgisini veren Yüksel Ünal, “Anıtta, resmi üniforması ile Atatürk ve kumandanlar görülmektedir. Ayrıca anıtın iki sağ ve sol olmak üzere iki ucunda da gençliği simgeleyen heykellere yer verilmiştir. Anıt üzerinde “1919 senesi Mayıs’ının 19’uncu günü Samsun’a çıktım. Gazi M. Kemal “yazılıdır. Anıtımız, kentimiz ve ülkemiz tarihi açısından büyük önem taşımaktadır” bilgisini verdi. 

Tolga BİRGÜCÜ

Gazete Gerçek

YORUM EKLE