Bir Faciadan Daha Son Anda Kurtulundu

Geçtiğimiz Nisan ayında Ankara'da yakayı ele veren Fadıl K.'nın PKK ile yakın bir ilişkide olduğu ve üzerinde intihar saldırısına yönelik not bulunduğu yetkililer tarafından bildirildi

Bir Faciadan Daha Son Anda Kurtulundu

Başsavcılıklar tarafından yürütülen soruşturmalar çerçevesinde PKK terör örgütümne bağlı olan Fadıl K.'nın 18 yaşından küçük M.K.’yi Kobani’deki çatışma bölgesine götürdüğü tespit edildi. Soruşturmayı baştan sona didik didik arayan başsavcılık, Fadıl K. hakkında yakalama kararı çıkarttı. Bağlantıları, ulaşımı ve sosyal medya üzerindeki hesapları da gözetim altına alınan Fadıl K.’nın sosyal medya hesabında, PKK/YPG terör örgütünde Kobine’deki örgütsel faaliyetlerini içeren paylaşımlar ele geçirildi. Fadıl K.’nın örgüt mensuplarıyla birlikte silahlarla poz verdiği daha önce intihar eylemi girişimde bulunan bir teröristle fotoğraflarını da paylaşarak övücü notlar yazdığı ifade edildi.

EYLEMLERİNE İLİŞKİN NOTLAR ÇIKTI

Sunulan iddianamalere göre Fadıl K.’nın, 18 yaşından küçük çocuğun yanı sıra terör olayalrında barı örgütlerin taşımacılığını yaptığı ortaya çıktı. İstihbarat tarafından canlı bomba şüphelisi olduğu bildirilen Fadıl K.’nın 16 Nisan’da Ankara’ya geldiği tespit edildi. Ulus'da bir otele yerleşen Fadık K.'nın yakalanması için emniyet müdürleri harekete geçti. 19 Nisan’da kaldığı otelin odasında TEM polisleri tarafından yapılan operasyon sonucu yakalanarak gözaltına alınan Fadıl K.’nın cüzdanında, canlı bomba eylemelrine yönelik notlar bulundu. Şüpheli, canlı bomba olabileceği değerlendirilerek mahkemeye sevk edildi.

SAVUNMASINDA CANLI BOMBA OLMADIĞINI SÖYLEDİ

Tutuklanan Fadıl K. savunmasında, hesabındaki fotoğrafları kendisinin paylaştığını, eleman sevkiyatı yaptığını ve Kobani’deki fotoğrafları hatıra amaçlı çektiğini kabul etti. Kendisine yöneltilen suçlamaları reddeden Fadıl K., canlı bomba olmadığını söyledi. Ankara’ya geliş amacı için de, “Arkadaşım kanser hastasıydı. Ameliyat oldu ve bende refakatçi olarak kaldım” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER