Bine Yakın Sivil Bakın Nereye Sığındı?

Musul'un güneyindeki Kebruka köyünden bin sivilin o güçlere sığındığı belirtildi

Bine Yakın Sivil Bakın Nereye Sığındı?

Bölgedeki Peşmerge Komutanı Mehdi Yunus, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak ordusunun başlattığı kurtarma operasyonuyla birlikte iç göçmenlerin sayının her geçen gün arttığını söyledi.

Irak ordusuna bağlı birliklerin iki gün önce Mahmur ilçesine bağlı Kebruka köyünü DAEŞ'ten geri aldığını hatırlatan Yunus, "En son kurtarılan Kebruka köyünden bin sivil bize sığındı. Daha önceki tecrübelerimize dayanarak, gelen iç göçmenler ön soruşturmaya tabi tutuluyor. Eğer DAEŞ ile bağlantıları yoksa çadır kamplarına geçişlerine izin veriliyor." dedi.

Yunus, DAEŞ'ten kaçan sivillerin Peşmerge'nin incelemesinin ardından Mahmur ilçe merkezinden yaklaşık 25 kilometre mesafedeki Debega Çadır Kampı'na gönderildiğini belirtti.

"Ne yaşadığımız kimsenin umurunda değil"

Çadır kampa yerleştirilen Kebruka köyü sakinlerinden Osman Hatem, yaklaşık iki yıl büyük zorluk çektiklerini belirterek, "Ne yaşadığımız kimsenin umurunda değil. DAEŞ'in gölgesinde çok zor ve zahmetli bir dönem geçirdik. Bunu asla unutmayacağız." diye konuştu.

Birçok yakını hala DAEŞ'in elinde olduğu için yüzünü kapatarak konuşan Hatem, DAEŞ'in sivillere zulmünü şöyle anlattı:

"Kendi kafalarına göre her şeyi yapıyorlardı. Hiç sorgu suale başvurmadan, sırf keyifleri gereğince sivilleri derhal öldürüyorlardı. Birçok yakınım, uluslararası koalisyon ve Peşmerge güçlerine casusluk yaptıkları iddiasıyla idam edildi. Öldürdükleri veya idam ettikleri birçok kişi suçsuz günahsızdı."

Hatem, iki yıl boyunca çekmedikleri acı, yaşamadıkları işkencenin kalmadığını aktardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER