Bin 500 kişi soğuktan kurtuluyor

Samsun’un İlkadım ilçesi Çay Mahallesi’nde yaklaşık bin 500 kişinin yaşadığı TOKİ konutlarında, kış mevsiminin kendini hissettirdiği bugünlerde çeşitli teknik gerekçeler yüzünden verilemeyen doğalgaz sorunu, Gazete Gerçek’in haberinin ardından nihayet çözülüyor.

Bin 500 kişi soğuktan kurtuluyor

Samsun'un İlkadım ilçesindeki Çay Mahallesi TOKİ konutlarında yaklaşık bin 500 kişinin aylardır yaşadığı ve kışın kendisini iyice hissettirdiği bugünlerde daha da ciddi bir kriz haline gelen doğalgaz sorunu, Gazete Gerçek'in konuyu gündeme getirmesinin ardından hızla çözülmeye başlandı. SAMGAZ, TOKİ'nin atadığı emlak yönetim, müteahhit firma, site yönetimi ve yetkili mühendislik firmasının şimdiye kadar birlikte hareket edememesi nedeniyle uzayan ve kışın ortasında konutlarda yaşayan insanları mağdur eden süreç, haberimizin ardından tüm tarafların bir araya gelmesiyle çözüm sürecine girdi. SAMGAZ'ın projelerle ilgili son kontrollerini tamamlamasının ardından, önümüzdeki hafta salı gününe kadar 18 bloğun tamamına merkezi sistemden doğalgaz verilmeye başlanacak. 6 bloğun doğalgazları ise bugün açılacak.

SAMGAZ: KAZAN DAİRELERİ PROJELERİ EKSİKTİ

SAMGAZ Genel Müdürü Yılmaz Kolsan haberimizin ardından dün yaptığı açıklamada, doğalgaz abonelik sürecinde SAMGAZ, yetkili mühendislik firması ve abonelerin birlikte hareket etmesi gerektiğine dikkati çekti. Çay Mahallesi TOKİ konutları ile ilgili bilgi veren Kolsan, “18 blok kaydı sistemimizde mevcut olup bütün binaların kolon hattı kontrolleri yapılmış ve doğalgaz arzı sağlanmış; dairelerde ocak ve şofben için doğalgaz kullanımı başlatılmıştır. Ancak merkezi sistem kazan daireleri için 22.11.2018 tarihi itibariyle sadece 6 blok için kazan dairesi projesi tarafımıza sunulmuş ve onaylanmıştır. Gaz açma işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için bina yönetimi tarafından abonelik sözleşmesi işlemlerinin yapılması ve yetkili mühendislik firma tarafından teknik sürecin tamamlanıp gaz açılması için randevu talep edilmesi gerekmektedir. 22.11.2018 tarih itibariyle 6 blok için abonelik sözleşmesi yapılmış olup yönetim yetkilisi yetkili firmaya yönlendirilmiştir” dedi.

6 BLOK İÇİN RANDEVU TAMAM, BUGÜN AÇILIYOR

Çay Mahallesi TOKİ konutlarında yetkili mühendislik firması yetkilisi de, merkezi sistem kazan dairelerine ilişkin projelerin TMMOB Mühendisleri Odası Samsun Şubesi'nce gerekli kontroller yapılarak 21 Kasım'da kendilerine verildiğini ve onaylanan projelerden, SAMGAZ'ın bloklara kısmi olarak randevu vermesi nedeniyle 6 blokla ilgili olanın randevusunun alındığını, yarın (bugün) itibariyle doğalgaz verilmeye başlanacağını belirtti. Firma yetkilisi diğer konutlarla ilgili projelerin de SAMGAZ'a verildiğini, randevular alınarak tüm bloklara doğalgaz verilmesine başlanacağını kaydetti.

SALI GÜNÜ HEPSİ AÇILACAK

TOKİ Çay Mahallesi Konutları Site Yöneticisi Selman Bayındır da, konutların yapımında müteahhit firmanın değişmesinin ardından yeni müteahhittin mevcut sözleşmede gaz açma sorumluluğu bulunmadığını, bu nedenle site yönetimi olarak gaz açma işlemleri için harekete geçtiklerini belirtti. Kolon hattının gazı verilirken, boruların renklerin değiştirilmesi ve diğer mekanik eksikliklerle ilgili SAMGAZ tarafından uyarı yapıldığını ve bütün sorunlar çözülerek ocak gazı ve şofbenler için doğalgaz verilmeye başlandığını belirten Bayındır, "Kolanlara gaz verildikten sonra merkezi sistem kazanlarıyla ilgili teknik eksikliklerle ilgili çalışmalar başladı. Makine Mühendisleri Odası da kazanların ve bunların bacalarına ilişkin sızdırmazlık projelerinin tamamını 21 Kasım itibariyle onayladı. 18 bloğun projesi de randevular alınarak, SAMGAZ'a verilmeye başlandı. İnsanların tepkileri, kış mevsimi nedeniyle soğukta kalmaları nedeniyle yaşandı. Şimdi sayaçları bekliyoruz. 6 blokla ilgili randevu alındı ve işlemler tamamlandı. Şimdi geri kalan 12 bloğun kazanlarıyla ilgili SAMGAZ tarafından kontroller yapıldıktan sonra tüm bloklara doğalgaz verilmeye başlanacak. Sizin haberinizin ardından SAMGAZ randevuların alınması konusunda da büyük kolaylık sağladı. En geç önümüzdeki hafta cuma gününe kadar da hepsi açılacak. Tüm konutlarımızın abonelik ücretleri de SAMGAZ'a yatırıldı. Tüm abonelikleri de aktifleştirdik" diye konuştu.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER