Beyaz Saray: Obama'nın Sözlerinin Arkasındayız

ABD Başkanı Obama, Erdoğan'ı basın özgürlükleri konusunda eleştirmiş, Erdoğan ise bu eleştiriler karşısında Obama'ya sitem etmişti. Beyaz Saray, Obama'nın bu açıklamalarının arkasında durulduğunu belirtti.

Beyaz Saray: Obama'nın Sözlerinin Arkasındayız

ERDOĞAN "ÜZÜLDÜM" DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Obama'nın eleştirileri karşısında "Gıyabımda o tür bir açıklama yapıldığını duyunca üzüldüm. Sayın  Obama'yla görüşmemizde o konular gündeme gelmedi. Bana o türden bir şey söylenmiş değil. Kaldı ki bizler daha önceki  telefon görüşmelerimizde, basın üzerinden konuşmak yerine karşılıklı konuşmanın daha faydalı olacağını da konuşmuştuk" demişti.

BEYAZ SARAY: OBAMA'NIN SÖZLERİNİN ARKASINDAYIZ

Haberdar'dan İlhan  Tanır'ın haberine göre  Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü  Mark Stroh, bu eleştiriler ve yalanlama hakkındaki yorumu sorulduğunda "Biz Başkan  Obama'nın dün söylediği sözlerin arkasında duruyoruz. Daha fazla bir yorumumuz yok" dedi.

Obama, Erdoğan'ın demokrasi sözüyle işbaşına geldikten sonra bu sözlerini unutup, demokratik tartışma ortamını bitirdiğini ve bilginin dolaşımını durdurmaya çalıştığını söylemiş, Erdoğan'ın basına karşı tutumunun  Türkiye'yi 'zor bir yola koyabileceği' yorumunu yapmıştı.

Ev sahibi bir ülke liderinin konuğu hakkında bu tür ağır eleştirileri yapması çok sık görülen bir durum değil. Erdoğan'ın korumalarının  Washington'da esterdiği saldırgan hava ABD yönetimini birşeyler söylemeye mecbur bıraktığı sanılıyor.

ABD YETKİLİSİ DE CAMİ AÇILIŞINA KATILMADI

Ayrıca Başkan  Obama'nın daha önceden açılışına katılmayı reddettiği  Marylandeyaletindeki camiyi ABD hükümetinden kimin temsil ettiği sorulunca Stroh, "Erdoğan'ın cami ziyareti ile ilgili detayları lütfen kendilerine sorunuz" cevabını verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER