Belediye meclis üyelikleri için partilerde yoğun mesai

Samsun'da 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimler için tüm partilerde açıklanan belediye başkan adaylarının ardından gözler belediye meclis üyesi adayı olarak gösterilecek isimlere çevrildi. AK Parti ve MHP belediye meclis üyesi adayları için ayrı ayrı liste çıkaracak. CHP ve İYİ Parti ise ittifak kararı alınan ilçelerde ortak, yarış kararı alınan iki ilçede ise ayrı listeleri Yüksek Seçim Kurulu'na sunacak

Belediye meclis üyelikleri  için partilerde yoğun mesai

Samsun’da belediye başkan adaylarının bütün partilerde belli olmasının ardından gözler belediye meclis üyesi adayı gösterilecek isimlere çevrildi. MHP dışında tüm partilerde adayların belirlenmesi için çalışmalar başladı.

AK PARTİ’DE KAPILAR KAPANDI!

AK Parti Samsun'da belediye meclis üyesi adaylarının belirlenmesi için kapılar kapandı. Pazartesi günü AK Parti İl Başkanı Ersan Aksu'nun başkanlığında, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir ve tüm ilçe belediye başkan adayları, ilçe başkanları, il ve ilçe kadın ve gençlik kolları başkanlarının katılımıyla geniş bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda belediye meclis üyelerinin belirlenmesi konusundaki kriterler masaya yatırıldı ve tüm ilçelerde listeler değerlendirildi.

LİSTELER BELLİ OLMAYA BAŞLADI

AK Parti'de dün de İl Başkanı Ersan Aksu'nun başkanlığında Büyükşehir başta olmak üzere tüm ilçeler için belediye meclis üyesi adaylarının belirlenmesine ilişkin isim isim çalışma başlatıldı. Meclis üyesi adaylarının en geç cuma gününe kadar AK Parti Genel Merkezi'ne gönderileceği öğrenilirken, 19 Şubat'ta da Genel Merkez tarafından kesinleştirilerek Yüksek Seçim Kurulu'na teslim edileceği öğrenildi.

AKRABA OLANLAR ADAY GÖSTERİLMEYECEK

AK Parti'de belediye meclis üyesi adaylarında mühendis, mimar, çevre mühendisi, hukukçu, mali müşavir, şehir planlamacısı, muhasebecilere öncelik tanınacağı öğrenilirken, belediye başkan adayı ile akrabalık ilişkileri bulunan, belediye ile iş ilişkisi olan isimler listelere alınmayacak.  AK Parti Genel Merkezi meclis üyesi adaylarının FETÖ ile bağı olmaması konusunda da yoğun bir soruşturma yürütecek.

MHP HENÜZ ÇALIŞMAYA BAŞLAMADI

Yerel seçimde ilçelerde AK Parti ile ittifak kararı alarak Büyükşehir ve 15 ilçede aday belediye başkan adayı çıkarmayan MHP'de ise, belediye meclis üyelikleri için aday belirleme çalışmaları henüz başlamadı. MHP İl Başkanı Abdullah Karapıçak, belediye meclis üyeliklerinde herhangi bir ittifak yapılmayacağını belirterek, tüm ilçelerde belediye meclis üye adayı çıkaracaklarını belirtti. Karapıçak, meclis üyesi aday listelerini ise 18 Şubat'ta MHP Genel Merkezi'ne göndereceklerini ve aynı gün YSK'ya sunulacağını kaydetti.

CHP VE İYİ PARTİ ORTAK LİSTE HAZIRLIĞINDA

Millet İttifakı'nın ortakları CHP ve İYİ Parti ise, il başkanlıklarında oluşturulan komisyonların ilke kararı alarak belediye meclis üyelikleri için de ittifak yapmayı benimsemeleri üzerine, ortak belediye meclis üyesi aday listesi çıkaracağı öğrenildi. Bu kapsamda belediye başkan adaylıklarında yarış kararı alınan Tekkeköy ve Bafra hariç tüm ilçelerde belediye başkan adaylarıyla yapılacak görüşmeler kapsamında ortak bir liste YSK'ya sunulacak. İttifak yapılacak tüm ilçelerde meclis üyelikleri kaç kişiden oluşuyorsa yarı yarı yarıya iki parti arasında paylaşılarak, adaylar belirlenecek. Bu kapsamda İYİ Parti'nin belediye meclis üyesi aday listesinde CHP'li adayların da isimleri yer alacak. Yarış kararı alınmayan bütün ilçelerde tek listeye bağlı kalınacak.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER