Batı'dan Türkiye'ye Destek!

Batı ülkeleri, Rusya'nın yürüttüğü Kuzey Akım 2 projesine tepki, Türkiye'ye ise destek mesajları gönderiyor

Batı'dan Türkiye'ye Destek!

Rusya'nın yürüttüğü Kuzey Akım 2 projesine karşı tepkiler peş peşe gelirken, tepki gösteren ülkelerTürkiye'ye desteklerini belirtiyor. Rusya'ya, önce ABD ardından Avrupa'daki bazı çevrelerden yükselen muhalif seslere bir yenisi daha eklendi. Polonya, Kremlin'in Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru Hattı'ndaki asıl amacının ticari değil siyasi olduğunu belirtirken, enerji konusunda da Türkiye ile fikir alış verişi yapmaya açık olduklarını söyledi.

Polonya Enerji Bakan Yardımcısı Michal Kurtyka, ''Türkiye isterse fikir alış verişine ve karşılıklı tecrübe paylaşımına açık olacağız'' dedi.

'GÜÇLÜ EKONOMİSİ VAR'

Kurtyka, Türkiye'nin enerji kaynaklarını çeşitlendirme konusunda önemli adımlar attığını ve Polonya'nın Türkiye ile tecrübe paylaşımına açık olduğunu ifade etti.
Enerji kaynaklarını çeşitlendirmenin zor ve uzun bir süreç olduğuna dikkati çeken Kurtyka,"Kararlı politikalar gerekiyor, ancak imkansız değil. Türkiye isterse fikir değişimine ve karşılıklı tecrübe paylaşımına açık olacağız. Türkiye derinlik kazanmış bir enerji pazarına sahip. Ülkenin güçlü ve potansiyeli yüksek bir ekonomisi var."değerlendirmesinde bulundu.

'TÜRKİYE MERKEZ OLABİLİR'

Türkiye'nin çevresinde, coğrafi konumu gereği önemli doğalgaz kaynaklarına sahip ülkeler bulunduğuna dikkati çeken Kurtyka,"Türkiye gerekli projelerle bu kaynakları ticarileştirebilirse bölgesinde bir enerji ticaret merkezi olabilir" diye konuştu.
Polonya'nın kaynak çeşitliliğini artırmak için Danimarka üzerinden Norveç'e uzanan "Baltık Boru Hattı" oluşturmaya başladığını anlatan Kurtyka, bu çalışmanın bölgede gerçek anlamda kaynak çeşitliliği yapacak önemli bir proje olacağına dikkati çekti.

'RUSYA SİLAH OLDUĞUNU KANITLADI'

Kurtyka, Avrupa'nın enerji ithalatında Rusya'ya bağımlılığını azaltacak tüm projelerin desteklenmesi gerektiğini belirterek, Rusya'dan Avrupa'ya doğalgaz taşıması planlanan Kuzey Akım-2 Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin Avrupa'ya enerji tedariği alanında olumlu katkı sağlamayacağını söyledi.
Kurtyka, "Rusya, enerji kaynaklarının ürün değil, bir silah olarak kullanabileceğini kanıtlamıştır. Ayrıca, Rusya, Avrupa Komisyonu'nda tekelleşme nedeniyle soruşturulan bir ülkedir." dedi.
Proje için "ticari değil, siyasidir" diyen Kurtyka, projenin durdurulması ve gerekli önlemlerin alınması için Avrupa'daki 8 ülkenin başbakanlarıyla ortak kaleme alınan mektubun Avrupa Komisyonu'na gönderdiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER