BAŞKANLARDAN 0,99 FAİZ ÇAĞRISI!

Merkez Bankası'nın politika faizinde indirime gitmesiyle beraber Ziraat Bankası dün konut kredisi faizini yüzde 1'in altına indirdi. Faiz indirimini değerlendiren SESOB Başkanı Hacı Eyüp Güler, faiz indiriminin son derece olumlu gördüklerini belirtirken, SATEM Başkanı Mevlüt Oral ise yatırım yapmayı düşünenlere arsa çağrısı yaptı

BAŞKANLARDAN 0,99 FAİZ ÇAĞRISI!

Ziraat Bankası, dünden geçerli olmak üzere konut, tüketici ve kurumsal kredi faiz oranlarını düşürdü. Ziraat Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, tutarı 500 bine kadar konut kredilerine yönelik faiz oranlarını, azami 180 ay vade için yüzde 1'in altına çekerek aylık yüzde 0,99'a indirdi. Banka, tutarı 500 bin lira ila 1 milyon lira arasında bulunan konut kredileri için aylık faiz oranını da 180 ay vadeye kadar yüzde 1,19'a düşürdü. Gelişmeyi değerlendiren Samsun Esnaf ve Sanatkarları Odası (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler, faiz indiriminin tüm sektörlere olumlu etki yapacağını kaydetti. Samsun Tüm Emlakçılar Meslek Odası (SATEM) Başkanı Mevlüt Oral ise yatırım yapmayı düşünenlere imara açılması olası olan arsa almaları yönünde seslendi.

SESOB: DÜŞÜŞÜN DEVAM ETMESİNİ DİLİYORUZ

SESOB Başkanı Hacı Eyüp Güler, “Konut kredisi faizlerinin yüzde 1’in altına düşmesi esnafımız açısından çok iyi bir gelişmedir. Esnaf ve sanatkarımız faizlerin daha da düşeceğini ümit etmektedir. Gidişat bunu göstermektedir. Her düşüş esnafımızın karınadır. Her düşüşte piyasa hareketlenmektedir. Ne kadar hareket olursa, esnafımızın işlerine fayda sağlar. Kısacası faizlerin inmesi demek sektörleri hareketlenmesi demektir. Bu çok olumlu bir gelişmedir ve düşüşün devam etmesini diliyoruz” diye konuştu.

SATEM: İMKANI OLAN TOPRAĞA YATIRIM YAPSIN

SATEM Başkanı Mevlüt Oral, “Daha önce 1,50 oranındaki faizleri baz alarak bu rakamı değerlendirirsek, gerçekten çok iyi ancak faizler 0,99 oranında seyrederken kurda artış yaşanırsa hiç anlamı kalmayacaktır. Dolar ve altında kur yükseldiğinde vatandaş gayrimenkule yatırım yapmayacaktır. Yani, kurda artış yaşanmazsa, piyasaya bir hareketlenme gelecektir. Burada önemli olan diğer yüksek kredili faizlerin de aşağı çekilmesidir. Ben diyorum ki, vatandaşımız paralarını yüksek faizlerle bankaya yatırmasın. İmkanı olanlar gayrimenkule ve özellikle toprağa yatırım yapsınlar. Bugün piyasada olmayan ancak ileride değer kazanacak alanlara yani, imarsız ancak imara açılacak alanlara yatırım yapsınlar. Bu en mantıklısıdır” şeklinde konuştu. 

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER