Başbakan Yıldırım'dan kritik Rusya açıklaması!

Başbakan Binali Yıldırım, Rus büyükelçiye gerçekleştirilen suikaste ilişkin "Bu alçak saldırıyı yapanlar Türkiye'nin Rusya'yla arasını bozamayacaklar. " dedi.

Başbakan Yıldırım'dan kritik Rusya açıklaması!

Başbakan Binali Yıldırım, Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili ve beraberindeki heyetle görüştü.Basına kapalı yapılan görüşme, 1 saat 20 dakika sürdü. Liderler görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

RUSYA İLE ARAMIZI BOZAMAZLAR

Basın toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, dün Rus büyükelçiye gerçekleştirilen alçak saldırıya da değinerek"Dün akşam menfur bir saldırı neticesi hayatını kaybeden Rusya Federasyonu Büyükelçisi Andrey Karlov'a bir kez daha rahmet diliyorum. Ailesi başta olmak üzere Rus halkına başsağlığı diliyorum. Bu alçak saldırıyı yapanlar Türkiye'nin Rusya'yla arasını bozamayacaklar. Terör nereden gelirse gelsin, ülkemiz, milletimiz, hükümetimiz dayanışma içerisinde. Bu ve buna benzer belaların üstesinden geleceğiz. Terör bizi ayrıştıramaz ancak birliğimizi, kardeşliğimizi, dayanışmamızı daha da kuvvetlendirir." dedi.

İşte o konuşmadan satır başları

"15 Temmuz'da yaşadığımız menfur terör girişiminin hemen sonrasında dayanışma amacıyla 19 Temmuz'da değerli dostum, sayın Başbakan ülkemize ziyarette bulunmuştur. Darbe girişiminin hemen arkasından programını değiştirmedi ve bu ziyaretini gerçekleştirdi. Türkiye ile bizimle olan dayanışmasını en açık şekilde göstermiş oldu.

İŞBİRLİĞİMİZ DEVAM EDECEK

Bugün Avrasya Tüneli muazzam bir proje. Bu proje Asya ile Avrupa'yı denizin 106,5 metre altından birleştiriyor. Bu projenin açılışına teşrif etmesi de ayrıca bizi memnun etmektedir. Bu fırsatı değerlendirerek heyetlerimiz arasında Gürcistan, Türkiye ilişkilerini bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulduk. Yakın işbirliği ve dayanışmamızın artarak devam edeceğinden hiç endişemiz yoktur. Gürcistan'ın NATO ve AB dahil, Avrupa Atlantik kurumlarıyla entegrasyon hedefini Türkiye olarak desteklemeye devam ediyoruz. Türkiye daima Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü, egemenliğini güçlü bir şekilde desteklemiştir, desteklemeye devam edecektir. Varolan sorunların Gürcistan'ın egemenliğine saygı temelinde, uluslararası tanınmış sınırlar ve toprak bütünlüğü içerisinde çözümlenmesi gerektiğine inanıyoruz.

HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ

Sayın Başbakana Ahıska Türkleri'nin vatana dönüşünden dolayı gösterdiği tutumdan ötürü bir kez daha teşekkür ediyorum. Ahıskalılar'ın Gürcistan'a entegrasyonu konusunda her türlü desteğe hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Gürcistan 2007 yılından bu yana 1 numaralı ticaret ortağımız. Bunu daha da ileri, daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. Gerek havayolu, gerek kara geçişlerinde engelleri kaldırarak iki ülke arasındaki ekonomik entegrasyonu daha ileri bir noktaya götüreceğiz. Gürcistan-Türkiye arasında karşılıklı yatırımlar da devam ediyor.

TARİHİ İPEK YOLUNU CANLANDIRACAĞIZ

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu da tamamlanma aşamasına gelmiş bulunuyor. Bu önemli projeyi de 2017'nin ilk çeyreğinde inşallah hizmete almış olacağız. Böylelikle Çin'den Londra'ya kadar tarihi İpek Yolu'nu tekrar canlandırmayı başarmış olacağız. Bir kez daha dostum Yorgi ve arkadaşlarına bu önemli ve mutlu günümüzde bizimle beraber olduğu için hoş geldiniz diyorum."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER