Bakırköy'de Nevruz Gerginliği!

Bakırköy Halk Pazarı Alanı'ndaki etkinliğine izin verilmemesi üzerine HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Pervin Buldan ve eski HDP Milletvekili Levent Tüzel'in de aralarında bulunduğu partililer HDP Bahçelievler İlçe Başkanlığı'nda bir araya geldi.

Bakırköy'de Nevruz Gerginliği!

"PARTİ HEYETİMİZ BURADAN BAKIRKÖY MEYDANI'NA DOĞRU GİDECEK"

Bu arada  Şirinevler meydan ve HDP İlçe binasının bulunduğu sokakta polis ekipleri yoğun güvenlik önlemi aldı. Parti binasına gitmek isteyen basın mensuplarının da sarı basın kartına sahip olanları içeriye girebilirdi. Saat 12.00'da parti binasından çıkan Yüksekdağ ve beraberindekiler basın açıklaması yaptı.

Bakırköy'de yapmayı planladıkları Nevruz etkinliğinin engellendiğini ifade eden Yüksekdağ, " İstanbul programımız devam ediyor. Parti heyetimiz buradan  Bakırköy Meydanı'na doğru gidecek. Halklarımızın nevruzu her yerde özgürlük ruhuna uygun bir şekilde halkların dayanışması ve birleşik mücadelesi ruhuna uygun bir şekilde nevruzu selamlamaya davet ediyoruz" dedi.


GERGİNLİK ÇIKTI

Konulan yasağı kınadıklarını da ifade eden Figen Yüksekdağ, kitlelerinin nevruz alanına gelmelerinin engellendiğini ancak şu ana kadar 4-5 bin kişinin nevruz alanın gittikleri bilgisinin kendisine ulaştığını söyledi.

Alanda bir araya gelme koşulunun şu anda olmadığını, gözaltıların yapıldığını belirten Yüksekdağ, buna rağmen  Bakırköy Meydanı'na gideceklerini ifade etti. Yüksekdağ, "Bir halkın düşüncesini meydanları yasaklayarak ele geçiremezsiniz. Siyasi iktidarın bunu biliyor olması lazım. Ama bilmelerine rağmen bu yasakçı zihniyetlerini ısrarla sürdürüyorlar. Bir kere daha tekrar ediyoruz, 'bize her yer nevruz meydanıdır' halklarımız nevruzun ruhuna anlamına sahip çıktığı müddetçe her yer nevruz her yer direniş dedik demeye de devam edeceğiz" diye konuştu.


SLOGAN ATARAK YÜRÜYEN GRUBA POLİS MÜDAHALESİ

Açıklamanın ardından Yüksekdağ ve beraberindekiler parti binasına gitti. Bu esnada toplanan bazı kişiler slogan atarak yürümek isteyince çevik kuvvet polisi gruba müdahale etti. Bazı kişiler gözaltına alınırken diğer kişiler ise ara sokaklara girerek uzaklaştı.YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER