Bahçeşehir Koleji Dünya Uzay Haftası’nı dolu dolu kutladı

Bahçeşehir Koleji Astronomi Merkezi, Dünya Uzay Haftası’nın resmi sayfasında yayınlanmış birçok etkinliği ile yüzlerce gökbilim meraklısı insanı uzayla buluşturdu.

Bahçeşehir Koleji Dünya Uzay Haftası’nı dolu dolu kutladı

Her yıl dünyada milyonlarca astronomi meraklısın kutladığı 4-11 Ekim Dünya Uzay Haftası, Bahçeşehir Koleji’nin etkinlikleriyle Samsun’da da dolu dolu kutlandı. Organize edilen etkinliklerle, öğrenciler gezegenleri ve güneş sistemini inceleme fırsatı buldu.

UZAY VE DOĞA KAMPI YAPTILAR

Bahçeşehir Koleji lise öğrencileri, 5 Ekim’de gerçekleştirilen 3. Uzay ve Doğa kampıyla, 19 Mayıs ilçesindeki Nebiyan Dağı bölgesinde bulunan kamp alanında çadır kurdu. Öğrenciler, burada yıldızlı gökyüzünün altında doğanın güzellikleriyle tanışma fırsatı buldu. 

GÜNEŞ SİSTEMİNİ GÖZLEMLEDİLER

4-11 Ekim arasında ise Bahçeşehir Koleji Atakum Kampüsü’nde bulunan planetaryumdaki uzay gösterimleriyle yüzlerce öğrenci dünya, güneş sistemi, yıldızlar, kara delikler ve derin uzay cisimleriyle ilgili gözlemler yaptı. Gösterimlere katılan öğrenciler Atakum Kampüsü’ndeki Astronomi Merkezi’nde

bulunan teleskoplarla ‘Güneş Gözlemi’ yaparak güneşin yüzeyini doğrudan gözlemledi.

ASTRONOMİ VE HAVACILIK ETKİNLİĞİ

Diğer yandan Bahçeşehir Koleji ve Samsun Üniversitesi iş birliğiyle 10 Ekim perşembe günü Astronomi ve Havacılık Etkinliği gerçekleştirildi. Atakum sahil şeridindeki Çobanlı İskelesi’nde yapılan etkinliğe, astronomi ve havacılık meraklısı binlerce insan katıldı. Etkinliğe katılan havacılık meraklısı insanlar roketleri inceleyerek uzay yolculukları hakkında bilgiler edindi.

SATÜRNÜN HALKALARINI İNCELEDİLER

Ayrıca astronomi meraklıları etkinlik alanında bulunan teleskoplarla Ay’ın yüzeyinde bulunan kraterleri, jüpiter ve uydularını, satürnün halkalarını gözlemledi. Katılımcılar ayrıca Atakum’dan çıplak gözle görülebilecek takımyıldızlarını ve bu takımyıldızlarından yararlanarak kutup yıldızını buldular.

İLK YERLİ MOBİL UYGULAMASI: UMUT!

Katılımcılar Bahçeşehir Koleji öğrencilerinin okulda ürettikleri Türkiye’nin ilk yerli mobil uygulamalı teleskobu UMUT’u incelediler. UMUT (Uzaktan Mobil Uygulamalı Teleskop) ile gökyüzü gözlemi yaptılar.

HABER MERKEZİ

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER