Bahçeşehir'den Samsun'a 100. Yıl çıkarması

Bahçeşehir Koleji, Atatürk'ün mili mücadeleyi başlattığı 19 Mayıs 1919'un 10'üncü yılında tüm kampüsleriyle birlikte muhteşem bir organizasyona imza attı. Atatürk Onur Anıtı’na çelenk bırakan Bahçeşehir Koleji öğretmenleri, Atakum’da Fener Alayı yürüyüşünden sonra öğrencilerden oluşan korosuyla konser verdi

Bahçeşehir'den Samsun'a 100. Yıl çıkarması

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışının 100'üncü yılı anısına Türkiye'nin dört bir yanındaki Bahçeşehir Koleji kampüslerinden 2 bin 500 öğrenci ve öğretmen Samsun'da buluştu. Onur Anıtı’na çelenk bırakan Bahçeşehir Koleji öğretmenleri, Atakum’da Fener Alayı yürüyüşünden sonra öğrencilerden oluşan korosuyla konser verdi.

TÜM KAMPÜSLERDEN ÖĞRENCİLER SAMSUN’DA BULUŞTU 

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan yola çıkarak Samsun’a ayak basmasıyla başlattığı bağımsızlık mücadelesinin 100. yılı şerefine Türkiye’nin dört bir yanındaki Bahçeşehir Koleji kampüslerinden 2 bin 500 öğrenci ve öğretmen Samsun’da buluştu. 

ATATÜRK ANITI'NA ÇELENK BIRAKTILAR

500 öğrenci ve öğretmenin katıldığı etkinlikler İlkadım’da bulunan Atatürk Onur Anıtı’na Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ ve İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel’in çelenk koymasıyla başladı. 500 kişinin katıldığı törende Genel Müdür Dağ, 100. Yıl Özel Defteri’ni imzaladı ve deftere, '100 yıl sonra açtığın yolda ilerliyoruz' diye yazdı. 

830 KİLOMETRE PEDAL ÇEVİRDİ

Program daha sonra ise 2 bin 500 öğrencinin Çobanlı İskelesi’nde buluşmasıyla devam etti. Öğrenciler, İstanbul’dan yola çıkarak geçtiği illerde bulunan kampüslerden aldığı bayrağı bir sonraki kampüse teslim ederek 830 kilometre pedal çeviren öğretmenleri Merve Marmara’yı ve Çobanlı İskelesi’ne 1919 metre kala birlikte pedal çeviren arkadaşlarını karşıladı.

ATAKUM'DA FENER ALAYI

Karşılamanın ardından Merve Marmara Türk bayrağı ve kolejin flamasını Bahçeşehir Koleji İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel'e teslim etti. Yücel ise Marmara'ya plaket takdim etti. Sonrasında ise, tüm öğrenciler, öğretmenler ve bisikletliler Fener Alayı gerçekleştirdi. Fener Alayına Bahçeşehir Koleji bando takımı da destek verdi. Çobanlı İskelesinden başlayan Fener Alayı, Gençlik Merkezi’nde sona erdi. Fener Alayının bir bölümüne Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci de eşlik etti.

ATAKUM KAMPÜSÜ’NDE COŞKULU TÖREN

Fener Alayı’nın ardından ise, Bahçeşehir Koleji 19 Mayıs Kampüsü’nde öğrencilerden oluşan koro 19 Mayıs temasıyla şarkılar seslendirdi. Bahçeşehir Koleji 19 Mayıs Kampüsü'nde devam eden programda konuşan İcra Kurulu Başkanı Yücel, Mustafa Kemal Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nde "Ey Türk gençliği. Birinci vazifen, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir" sözlerini hatırlatarak gençlerin bu sorumluluğu geleceğe aktarma görevini vurguladı.

BAĞIMSIZLIĞIMZIN GÜVENCESİ GENÇLERDİR

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Bandırma Vapuru’yla Samsun’a gelerek bağımsızlık mücadelesinin ilk adımını atmasının üzerinden 100 yıl geçtiğini anımsatan Yücel, “Ne mutlu ki yalnızca Türkiye tarihine yazılan değil, verilen mücadeleyle dünyaya örnek olan bu destanın 100. yılını görmek bize nasip oldu. Bizler 200. yılını göremeyeceğiz ancak bağımsızlığımız sonsuza kadar var olacak. Bu yoldaki en büyük güvence siz gençlersiniz” dedi. 

BU BİR BAYRAK YARIŞI

Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ ise, Milli Mücadele bayrağının Samsun'a taşınmasının 100. yılında 2 bin 500 öğrenci ile burada olmaktan dolayı gururlu olduklarını belirterek, “Bizim için çok anlamlı bir gün. Anadolu halkı bütün imkansızlıklara rağmen bütün cesaretiyle bir araya geldi ve bağımsızlık mücadelesi için kanının son damlasına kadar bu mücadelenin peşini bırakmadı. Bu bir bayrak yarışı. Eğitim de bu bayrak yarışının en özel hallerinden birisidir. Beden eğitimi öğretmenimiz Merve Marmara, bu bayrak yarışını temsilen İstanbul’dan Samsun’a bayrağımızı bir sonraki kampüste devir teslim yaparak 830 kilometre pedal çevirdi. Bugün burada Türkiye’nin dört bir yanından öğrencilerimizle bu bayrağı yükseltmek için yeniden güven tazeledik. Gençliğe güvenimiz tam. Mustafa Kemal Atatürk, 100 yıl önce burada başlattığı Milli Mücadele ruhu ve Cumhuriyetimizin ilelebet varlığı için bugünü gençlere armağan etti. Bizler de devraldığımız bayrağı, eğitimle yeni nesillere aktaracağız” diye konuştu. 

ATATÜRK’ÜN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKMAK GÖREVİMİZ

Bahçeşehir Koleji Karadeniz Bölge Koordinatörü Savaş Boyar ise Kurtuluş Mücadelesi’nin Cumhuriyet yolundaki ilk kıvılcımının ateşlenmesinin gururunu yaşadığını belirterek, “Bundan tam 100 yıl önce büyük önder Atatürk Samsun Tütün İskelesi’ne adım atarak bu yolculuğu başlattı. Bu süreçte ilk desteği veren, ilk teşkilatı yapan ilk kahramanlık destanını yazan Samsunlulara her daim minnet duyduğunu her noktada dile getirmiştir. Onun için Samsunlular olarak Cumhuriyet yolculuğunda Atatürk ilke ve inkılaplarına uygun olarak sahip çıkmak bizlerin görevi. Bizler de Bahçeşehir Kolejleri olarak büyük önder Atatürk’ün ilke ve inkılaplarına sahip çıkacak nesil yetiştirmeyi kendimize görev edindik” diye konuştu.

BAŞARILI ÖĞRENCİLER ÖDÜLENDİRİLDİ

Buluşmada ayrıca Yücel, Bahçeşehir Kolejinin sporda, sanatta, robotikte ve bilimde Türkiye’yi dünyada temsil ederek ödüller alan başarılı öğrencilerine teşekkür ederek plaket takdim etti.  Davetlilerin yanı sıra konsere Bahçeşehir Koleji İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel, Genel Müdürü Özlem Dağ ve kolej yöneticileri katıldı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER