Ayvacık'ta anne adayları okullu oldu

Sağlık Bakanlığı'nın son yıllarda normal doğumu özendirmek amacıyla oluşturduğu Gebe Okulu projesi meyvelerini vermeye başladı. Samsun'un Ayvacık Devlet Hastanesi'nde bir kadın doğum uzmanı, bir hastane yöneticisi ve başarılı bir eğitmen ebe tarafından yürütülen Gebe Okulu'nda 30 anne adayı eğitim alarak normal doğuma yönlendirildi

Ayvacık'ta anne adayları okullu oldu

Samsun'un Ayvacık ilçesinde 2016 yılından bu yana faaliyet gösteren Ayvacık Devlet Hastanesi, sezaryen doğum yerine anne adaylarını normal doğuma yönlendirmek amacıyla kurulan Gebe Okulu'nda büyük bir başarı elde etti. Ayvacık'ta Gebe Okulu'na devam eden 30 anne adayı, eğitim sürecinin ardından normal doğumla çocuk sahibi oldular.

3 KİŞİLİK EKİP HARİKALAR YARATTI

Ayvacık Devlet Hastanesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Hasan Çakıroğlu, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Nazmiye Öztürk ve eğitimci ebe Rahşan Şen sorumluluğunda yürütülen Gebe Okulu'nda primer sezaryen oranını düşürerek, normal doğum oranını yükseltmeye yönelik çalışmalar sonuç verdi. Bu yıl içinde gebe okuluna kayıt yaptıran 30 anne adayı, eğitim çalışmalarının ardından gebe okulu sertifikasını aldılar. Tüm anne adayları, normal doğum yaparak çocuk sahibi oldular.

SAĞLIKLI BEBEKLER İÇİN YOLA ÇIKTIK

Ayvacık Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Eşref Ergül, sezaryen oranlarının hem dünyada hem de Türkiye'de yüksek olduğunu belirtti. sezaryen doğumun sadece hekim kararıyla ve tıbbi olarak gerekli olduğu zaman yapılan bir girişim olduğunu hatırlatan Ergül, "Normal doğum ise anne ve bebek sağlığı açısında yararlı bir süreçtir. Sağlık Bakanlığı verilerine göre sezaryen oranı Türkiye genelinde yüzde 37,5’tur. Özel hastanelerde ise bu oranın daha yükseldiğini görmekteyiz. Amacımız sezaryendeki bu oranların düşürülmesine katkı sağlamak, normal doğum oranını yükseltmektir. Sağlıklı bir doğum süreci ve sağlıklı bebekler yetiştirmek için yola çıktık" diye konuştu.

KÖYLERDEKİ ANNE ADAYLARINA DA ULAŞACAĞIZ

Ayvacık'ta merkez ve bağlı bulunan tüm köylere ulaşmayı hedeflediklerini vurgulayan Ergül, "İnanıyoruz ki yapılan bu eğitimler, Türkiye'deki ve Samsun'daki sezaryen oranlarının düşürülmesine ve normal doğum oranının artırılmasına katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda bilinçli annelik yolunda hem anne hem de bebek sağlığının gelişmesini de olumlu yönden etkilemektedir" dedi.  Ayvacık Devlet Hastanesi Gebe Okulu'nda Ebe Rahşan Şen tarafından bilinçlendirilen ve normal doğuma ilişkin önyargıları kırılan anne adaylarının sayısı ise her yıl artıyor. Rahşan Şen tarafından verilen eğitimlerde anne adaylarına üreme fizyolojosi, gebelik kontrolleri, gebelik süreci ve tehlikeli durumlar, gebelik ve lohusalıkta beslenme, gebelikte günlük yaşam, gebe ve lohusalıkta psikolojik yaklaşım ve aile desteği, normal doğumun anne ve bebek sağlığı açısından önemi, normal doğum süreci, ağrı yönetimi ve kontrolü, nefes egzersizleri, anne sütü ve emzirme teknikleri, beslenme, temel yenidoğan bakımı, aile planlaması gibi konularda eğitimler veriliyor.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER