Ayasofya'nın önü doldu taştı

İstanbul'un fethinin 563'üncü yıl dönümünde Ayasofya'nın önünde toplanan binlerce kişi, sabah namazı kılıp, Ayasofya'nın ibadete açılması için dua etti.

Ayasofya'nın önü doldu taştı

Anadolu Gençliği Derneği (AGD) tarafından  İstanbul'un fethinin 564'üncü yıldönümü nedeniyle gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında 1937 yılında müzeye çevrilen  Ayasofya'nın önünde toplanan binlerce kişi sabah namazı kılıp,  Ayasofya'nın ibadete açılması için dua etti.

SABAHA KARŞI AYASOFYA'NIN ÖNÜNDE TOPLANDILAR

'Zincirler Kırılsın  Ayasofya Açılsın' ve 'Seccadeni al da gel' çağrılarıyla  Türkiye ve  İstanbul'un çeşitli yerlerinden gelen binlerce kişi, saat 04.00 sıralarında  Ayasofya Meydanı'nda toplandı. Kalabalık grup sık sık 'Zincirler Kırılsın,  Ayasofya Açılsın' sloganları atarak tekbirler getirdi. Meydana kurulan platformdan okunan Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başlayan etkinlik sanatçı  Ahmet Hakan Karagül'ün söylediği şarkılarla devam etti.

''AYOSAFYA'NIN MİNARELERİNDEN EZANLARIN OKUNMASI MÜCADELESİ''

Anadolu Gençlik Derneği ve Milli Gençlik Vakfı Genel Başkanı  Salih Turhan,  Ayasofya'nın müze olarak değerlendirilmesinin yanlış olduğunu belirterek, " Ayasofya sadece Müslümanlar açısından değil, dünyanın birçok bölgesinde bulunan insanlar tarafından başka bir mana ifade ediyor.  Amerika'da  Avrupa'da  Yunanistan'da birçok yerde  Ayasofya dernekleri ve vakıfları var. Bu vakıflar yıllarca bir mücadelenin içerisinde bırakın  Ayasofya Camii'nin müze haline getirilmesini  Ayasofya'nın kilise haline getirilmesi ile alakalı çok yoğun çalışmalar yapıyorlar. Onun neticesinde sahte imzalarla 1934'te  Ayasofya Camii müze haline getirilmiş oldu. Bizim bu noktadaki mücadelemiz hakla batılın içerisinde hakkın yanında yer alarak  Ayasofya'nın minarelerinden ezanların okunması mücadelesidir" dedi.

AYASOFYA'NIN İBADETE AÇILMASI İÇİN NAMAZ KILIP DUA ETTİLER

Konuşmaların ardından Mescid-i Aksa imamı Mohammed Ali El-Abbasi meydanda toplanan cemaate sabah namazı kıldırdı. Namazın ardından kalabalık  Ayasofya'nın ibadete açılması için dua etti.

Meydanda toplanan erkeklerin yan tarafında bezlerle kapatılan ayrı bir bölümde de kadınlar namaz kıldı.

Kalabalık grup namaz ve duanın ardından olaysız şekilde dağıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER