Avrupa Parlamentosu Vize Konusunda Son Noktayı Koydu

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Deutschlandfunk'a yaptığı açıklamada, Türkiye'ye vize serbestisi sağlanması konusunda son noktayı koydu.

Avrupa Parlamentosu Vize Konusunda Son Noktayı Koydu
Schulz, şartlar yerine getirilmeden parlamentonun konuyu ele almayacaklarını bu nedenle kendisinin konuyu komisyona havale etmediğini de söyledi.

Schulz, Türkiye'nin istenilen değişiklikleri henüz ele almadığına vurgu yaptı. Schulz,"Ben Türkiye'nin bunu yapabileceğini göremiyorum" dedi.
Türkiye'nin vize serbestisi için gerekli 72 şartın, aralarında terör yasası ve kişisel bilgiler konusundaki düzenlemelerin de yer aldığı beşini yerine getirmediğini belirten Martin Schulz, Türkiye'nin bu konuları ne zaman parlamentoda ele alacağına karar vermesi gerektiğine vurgu yaptı. Schulz," Biz de ancak o zaman hareket planımızı buna nasıl adapte edebileceğimizi düşünebiliriz" dedi.

AP Başkanı Schulz, Ekim ayında onayın çıkması için Türkiye'nin şimdiden parlamentoda konuyu ele almaya başlaması gerektiğini de söyledi.
Türkiye'nin anlaşmazlık neticesinde Avrupa'ya sığınmacıların gitmesine izin vereceğini düşünmediğini de kaydeden Schulz, iki taraf arasında kapsamlı bir anlaşma yapıldığını ve bunun basitçe iptal edilemeyeceğini hatırlattı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER