Atakum Belediyesi'ne 37.5 ton lop et haczi

Atakum Belediyesi'ne 31 Mart seçimleri öncesinde 37.5 ton et alımı tartışması dün belediyeye gelen haciz memurları ile yeniden gündeme geldi. Etleri belediyeye satan firma belediyenin iki tesisinde haciz işlemi başlattı

Atakum Belediyesi'ne 37.5 ton lop et haczi

Samsun'un Atakum Belediye Başkanı CHP’li Cemil Deveci'nin  görevi AK Partili  İshak Taşçı'dan devralmasının ardından Atakum İmar İnşaat Şirketi'nce bir entegre et firmasından alınan 1 milyon 628 bin 625 lira tutarındaki 37,5 ton lop et, belediyenin iki tesisine haciz gelmesine neden oldu. Firma, Atakum Belediyesi'ne ait Yalı Kafe ve Seyir Terası'nda haciz işlemi başlattı. 31 Mart seçimleri öncesinde belediyeye 37.5 et veren entegre et tesisi yetkililerinin şikayeti üzerine dün haciz memurları Yalı Kafe ve Seyir Terası'na haciz işlemleri için geldiler. Söz konusu tesislerin başka bir firmaya devredilmiş olması nedeniyle haciz işlemi yapılamadı. İcra İflas Kanunu'na göre 99. maddeden yapılacak haciz işlemlerinin başlayabilmesi için firmanın bu kez haciz kararını mahkemeden aldırması gerekiyor. Firmanın alacağını tahsil edebilmek için mahkemeye gitmesi bekleniyor. Atakum Belediyesi'ne bağlı Atakum İmar İnşaat Şirketi’nin 2 Şubat- 26 Nisan 2019 tarihleri arasında sadece bir firmadan toplam 37,5 ton “Lop et” alımı gerçekleştirdiği, firmanın da et alımı karşılığında  1 milyon 628 bin lira fatura kestiği öne sürülmüştü.

STOKLARDA ET ÇIKMADI

Yapılan inceleme sonrası hazırlanan raporda ilginç detaylara rastlandı. Belediye Başkanı Cemil Deveci’ye sunulan raporda, “Söz konusu firmadan yapılan alışlara ilişkin nakliye bakımından nakliye faturası veya taşıma irsaliyesi bulunmadığı, şirketin söz konusu eti depolayabilecek soğuk hava deposunun bulunmadığı, 08. 04.2019 tarihinde yapılan fiili stok sayımında şirket stoklarında hiç et bulunmadığı tespit edilmiş olup 2 ay gibi kısa bir sürede 37,5 ton etin tüketilmesinin iktisadi ve teknik icaplara uygun düşmediği, şirketin söz konusu et alımlarının olduğu 01.01.2019-31.03.2019 dönemini kapsayan 3 aylık sürede tüm yemek, gıda ve benzeri satış hasılatları toplamının 1.064.197,68 TL olmasına karşın 1.628.625 TL tutarındaki etin tamamının tüketilmiş olunmasının iktisadi ve teknik icaplara uygun düşmediği tespit edilmiştir” denildi.

BAŞKAN ŞİRKETİ KAPATTI

Şirket kayıtların incelemesi devam ederken belediyeye ait şirket kapatılmıştı.   Başkan Deveci, yeni bir şirket kurulana kadar büfe, çay ocağı, sosyal tesis, hamam, parke taşı üretim tesisi, kafeteryadan oluşan birimlerin belediyenin bünyesine geçtiğini söylemişti. Ardından da Belediye meclisinde 12 tesisin 10 yıl süreyle yeni kurulan Atakum Kültür Sanat A.Ş'ye devredilmesi oybirliğiyle kabul edilmişti.

CHP Atakum İlçe Başkanı  Ali İzzet Kavtelek gazetemize yaptığı açıklamada, "Firma iki tesisimizde haciz işletmeleri başlattı ancak tesisler başka bir şirkete devredildiği için mahkemeden karar çıkması gerekiyor. Bizler Atakum halkının hakkını korumaya devam edeceğiz" dedi.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER