ASIL SİZE ‘HELAL OLSUN’

Samsun’da, çalıştıkları taksi durağının yanındaki duvarın üzerine ‘İhtiyacın varsa alıp içebilirsin. Helal olsun’ yazarak her gün neredeyse 10 koli su koyan taksiciler, paylaşma örneğine imza atıyor

ASIL SİZE ‘HELAL OLSUN’

Samsun’un İlkadım ilçesi Adalet Mahallesi Lise Caddesi üzerindeki bir taksi durağını çalışanları, paylaşma ve insanlık örneği gösteriyor. Taksiciler, kendi aralarında topladıkları paralarla her gün aldıkları suları çalıştıkları durağın yanındaki duvarının üzerine diziyor.

‘İHTİYACIN VARSA ALIP İÇEBİLİRSİN’

Kartonlara, ‘Su ihtiyaçtır, çekinmeden sormadan alıp içebilirsiniz’, ‘Kardeşler su bedavadır’, ‘İhtiyacın varsa alıp içebilirsin’, ‘Alıp götürebilirsin’, ‘Helal olsun’ gibi yazan taksiciler, suları ücretsiz olarak yoldan geçen vatandaşlara ikram ediyor.

EN ÇOK HASTALAR FAYDALANIYOR

Taksicilerin bu paylaşımından en çok, taksi durağının karşısında bulunan Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve Samsun Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’ne gelen hastalar faydalanıyor. Paylaşma örneği gösteren taksiciler, herkesten tam not alıyor.

YILDIRIM: İNŞALLAH HERKESE ÖRNEK OLUR

Yaptıkları dayanışma örneğini anlatan 60 yaşındaki Ahmet Yıldırım adlı taksici, “İnsanlara yardım bizim geleneğimizde vardır. İçimizden geldi. Vatandaşa yardımcı olmak amacıyla buraya su koyduk. Gönlümüzden geçti. Buradan geçen herkes sulardan alır. Yazıları okur, hiç çekinmez. Biz buraya günde 10 defa su koyarız. İçen herkese helal olsun. Bizim amacımız, insanlara dayanışmanın en olduğunu göstermek. İnşallah bu davranışımız herkese örnek olur” diye konuştu.

ARI: DUA EDİYORLAR BİZE YETİYOR

28 yaşındaki Hasan Arı adlı taksici ise “Burada iki tane hastane var. Çok hasta gelip gidiyor. Bakkal ve marketlerde su 1 TL, biz pahalı olduğunu düşünüyoruz. O yüzden kendi aramızda naçizane para toplayarak kutu kutu su alıyoruz. Hastalarımıza ve yoldan geçen insanlara bir faydamız dokunsun istedik. O yüzde böyle bir şey yaptık. Herkes memnun. Her su alan gelip teşekkür ediyor veya dua ediyor. Bu da bize yetiyor” şeklinde konuştu.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER