Artık zorunlu hale getirildi

İşçi işveren davalarında dava açmadan önce arabulucuya gitme durumu zorunlu hale getirildi.

Artık zorunlu hale getirildi

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren bu gelişmede işçi işveren davalarında yeni bir gelişme yaşandı.
Artık söz konusu davalarda dava açılmadan önce arabulucuya gidilmesi zorunlu tutulması kararlaştırıldı. 

İş Mahkemeleri Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle beraber vatandaşlar bundan böyle önce arabulucuya gidecek. Vatandaşlar iş hayatlarında yaşadıkları problemlerde sorunlar için arabulucu talebinde bulunacak. 
Uygulamayla işe iade davaları, bireysel iş uyuşmazlıkları, alacak ya da tazminat talepleri, fazla mesai ücreti gibi iş konularda arabulucuya başvurulacak.

Avukat, Arabulucu Esma Nihan Bozdemir, “Yeni yıldan itibaren zorunlu hale geldi. Meslek hastalıkları ve iş kazaları haricinde her konuda vatandaşlar arabuluculara gelmek zorunda dava şartı oldu çünkü. Aksi takdirde dava red olacak. Daha hızlı, ekonomik taraflar için daha dostane bir çözüm olacak, arada husumet olmadan ayrılmış olacaklar. Mahkemeler açısından da rahatlık olacak, hızlı kararlar alınacak. 

Adalet Bakanlığı, ilk 2 saati ücretsiz olarak kabul ediyor. Taraflar anlaşamazlarsa hiçbir ücret alınmıyor. Anlaşırlarsa anlaştıkları rakamın yüzde 6’sı oranında taraflar eşit bir şekilde paylaşamaya geçiyorlar. Eğer görüşme 2 saatten fazla sürerse arabulucular resmi tarifeden taraflardan ücret isteyebiliyor” diye konuştu.

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2018, 18:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER