Artık yeter!

Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan, Sağlıkta Şiddet Yasası'nın hemen çıkarılmasını istediklerini söyledi

Artık yeter!

Türk Tabipleri Birliği ve tabip odaları olarak sağlıkta şiddete karşı eylem programını başlattı. Bu kapsamda bugünden itibaren başlamak üzere yedi gün sürecek ‘Sağlıkta Şiddet Yasasını İstiyorum’ temalı nöbet eylemleri yapacaklar.

NÖBET EYLEMİ YAPACAKLAR

Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında tüm Türkiye çapında, kentlerin bilinen alanlarında, parklarında 18.00-20.00 saatleri arasında en geniş katılımla, ‘Sağlıkta Şiddet Yasasını İstiyorum’ temalı nöbet eylemlerini gerçekleştireceklerini söyledi. "Sabah işe gitmek için evden çıkıp, iş yerinde şifa vermek için çabaladığımız insanlar tarafından öldürülmeyi kabul etmiyoruz" diyen Murat Erkan, "Sağlık kurumlarında şiddetin kanıksanmasını, normalleştirilmesini kabul etmiyoruz. Sağlığı korumak, hayat vermek üzere kurulmuş bir mesleğin mensuplarının görevi başında öldürülmesini kabul etmiyoruz" dedi.

NE YAZIK Kİ BİZ HAKLI ÇIKTIK

2003 yılında Sağlıkta Dönüşüm Programı ilk uygulanmaya başlandığı zamandan bu yana bu programın piyasa odaklı bir program olduğunu ve hastaya müşteri olarak yaklaştığı yönünde uyarılarda bulunduklarını aktaran Murat Erkan, "Bu programda nitelik değil, nicelik esastır. Bütün bunlar hekim ile hastasını karşı karşıya getirir. Çok üzülerek söylüyoruz ki, yine biz haklı çıktık. Sağlıkta Dönüşüm Programımın uygulanmaya başlamasından bu yana sağlık alanında giderek artan şiddet olayları, artık dayanılmaz bir noktaya geldi" diye konuştu.

MIZRAK ÇUVALA SIĞMAZ HALE GELDİ

2005 yılında İstanbul’da Prof. Dr. Göksel Kalaycı'nın bir hastası tarafından öldürülmesiyle başlayan süreçte, bugüne kadar 12 doktorun haksız yere uğradıkları saldırılar ve Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın yol açtığı çarpıklıkların yarattığı tükenmişlik nedeniyle yaşamlarına son verdikleri için kaybedildiğini vurgulayan Murat Erkan, "İlk günden itibaren yetkilileri uyardık; Sağlıkta Dönüşüm Programımdan vazgeçin, sağlık çalışanlarına yönelik hürmetsiz, itibarsızlaştırıcı, hekim ve hastayı karşı karşıya getirici söylemlerinizden vazgeçin. Önce görmezden geldiler ve ‘sağlıkta şiddet yoktur’ dediler. Sonra 2012’de gencecik Dr. Ersin Arslan’ın görevi başında bir hasta yakını tarafından öldürülmesiyle mızrak çuvala sığmaz hale geldi ve artık sağlıkta şiddetin varlığını reddedemez hale geldiler" görüşünü dile getirdi.

12 DOKTOR YAŞAMINI YİTİRDİ

Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın uygulamaya konulduğu günden bugüne kadar İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Göksel Kalaycı, Dr. Ali Menekşe, Göğüs Cerrahı Dr. Ersin Aslan, uğradığı baskı ve soruşturmalar sonrasında, 2012 yılında çalıştığı hastanede hayatına son veren acil tıp asistanı Dr. Melike Erdem, Dr. Kamil Furtun, Dr. Abdullah Biroğul, Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Dr. Aynur Dağdemir, Dr. Hüseyin Ağır, Elazığ Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Muhammed Said Berilgen, Psikiyatri uzmanı Dr. Fikret Hacıosman’ın da bulunduğu çok sayıda doktor hayatını kaybetti.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER