Artık minik köpek güvenli kollarda

Samsun'un Havza ilçesinde ön iki bacağı dirseklerinin üzerinden kesilmiş halde bulunan köpeğin tedavisi sürüyor. Samsun Barosu Hayvan Hakları Komisyonundan düşündüren açıklama.

Artık minik köpek güvenli kollarda

 Samsun'un Havza ilçesinde Memduhiye Mahallesi'nde yaralı köpek bulan vatandaşların durumu Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Samsun Temsilciliğine iletmesinin ardından buradan alınıp Atakum ilçesindeki özel bir hayvan kliniğine getirilen köpeğin tedavisi sürüyor.

Yapılan tedavi sonucunda "Pamuk" isimli köpeğin düşen kan değerlerinde düzelme görüldüğü, birkaç gün daha takibinin yapılacağı belirtildi.Durumu iyiye giden köpeğin beslenmesinin de düzeldiği, durumuna alıştığı gözlendi.

Köpeğin tamamen düzelmesinin ardından ameliyatla bacak kemiklerine müdahale yapılması gündeme gelecek.Pamuk'a, bacaklarının dirseklerinin üzerinden kesilmiş olması nedeniyle protez yapılmasının mümkün görülmediği ancak tekerlekli aparat takılabileceği kaydedildi. Öte yandan olayı gerçekleştirenlerin bulunması amacıyla Havza'da polis ekiplerince çalışma yürütülüyor.

Havza'da 17 Kasım'da yaralı köpek bulan vatandaşların haber vermesi üzerine HAYTAP Samsun Temsilcisi ve Hayvan Gönüllüleri Derneği Başkanı Semra Antep ilçeye giderek ön iki bacağı dirseklerinin üzerinden kesilmiş köpeği Samsun'a getirmiş, yaralı hayvan Atakum ilçesindeki özel bir hayvan kliniğinde tedavi altına alınmıştı.

SAMSUN BAROSUNDAN OLAYA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Samsun Barosu Hayvan Hakları Komisyonundan yapılan yazılı açıklamada, ilçeye bağlı Memduhiye Mahallesi'nde ön iki bacağı kesilmiş halde bulunan köpekle alakalı olayı öğrenmenin derin üzüntüsü ve şaşkınlığı içinde oldukları belirtildi.

Komisyonun hem kamuoyundaki bilgi kirliliğini önlemek hem de hayvan hakları konusunda farkındalık yaratılabilmesi için basın açıklaması yapılması zorunluluğunun doğduğu aktarılan açıklamada, "Bahsi geçen köpeğin bakımının baromuza kayıtlı bir meslektaşımızın ailesinin üstlendiği, köpek kaybolduktan 3 gün sonra aile tarafından ayakları kırık şekilde bulunduğu, akabinde belediyeye haber verildiği, belediyeden ekiplerince sahipli hayvan bakımının yapılmadığına dair yanıt aldıkları, bu nedenle ailenin hayvan bakımı yapan bir tanıdıklarının tedavi amaçlı anestezi uygulayarak köpeğin ayaklarının kesildiği tarafımıza meslektaşımızca iletilmiştir." ifadesine yer verildi.

Köpeğin tüm hak ve yetkilerinin HAYTAP'a devredildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Köpeğin tedavisine uzman veteriner hekim Mustafa Kanat tarafından devam edilmektedir. Kendisinden alınan bilgiler ışığında, ilk müdahalesi taraflarınca yapılan köpeğin yanlış müdahale sonucu meydana gelen kan kaybı neticesinde kritikleşen durumunun iyiye gittiği öğrenilmiştir. Baromuz adına bu yasa dışı müdahaleyi gerçekleştirenleri ve sorumlularını şiddetle kınıyoruz. Bahsi geçen köpeğin özelinde tüm hayvanlara yapılan kötü muamele, şiddet, işkence, istismar ve cinayetler birer insanlık suçudur. Bu suçların failleri en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Gerçek adalet, insan ve hayvan ayırt etmez."

Kaynak: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER