ANKETÇİLER MEYDANI BOŞ BULDU!

Türkiye'de her seçim döneminde ortaya çıkan kamuoyu araştırma şirketleri, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde birbirine tezat araştırma sonuçları ile halkın kafasını karıştırmayı başardı. AK Parti Genel Merkezi'nce iller bazında yapılan büyükşehir anketlerinde Samsun adayı Mustafa Demir, rakiplerine açık ara fark attı. Google Trend verileri, ise Erhan Usta'nın önde olduğunu öne sürdü. Gezici’nin anketinde ise Millet İttifakı'nın adayı Hayati Tekin ilk sırada çıktı

ANKETÇİLER MEYDANI BOŞ BULDU!

Her seçim öncesinde görmeye alışık olduğumuz kamuoyu araştırma şirketlerinin anketleri, birbirinden tezat sonuçları ile kamuoyunun kafasını karıştırmayı başarırken, hangi anketin güvenilir olduğu ise tartışma yarattı. Samsun'da büyükşehir belediye başkan adayları için yayınlanan 3 farklı anketin her birinden farkı sonuçlar ortaya çıktı. AK Parti'nin anketinde Mustafa Demir, Google Trend verilerinde Bağımsız aday Erhan Usta, Gezici'nin anketinde ise Millet İttifakı'nın adayı Hayati Tekin seçimin galibi olarak açıklandı.

ÜÇ FARKLI ANKET ÜÇ AYRI BAŞKAN

31 Mart yerel seçimleri öncesinde belediye başkan adaylarına yönelik kamuoyu araştırmaları ve anket firmalarının çalışmaları sürüyor. Ancak bu anketlerde ortaya çıkan birbiriyle tamamen tezat sonuçlar ortaya koyan bu anketler, kamuoyunda bu anketlere olan güvensizliği de perçinler boyuta ulaştı. Samsun'da da Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı ile ilgili yapılan üç farklı anket, birbirinden farklı sonuçlarla 31 Mart yerel seçimlerine az bir zaman kala kamuoyunun kafasını daha da karıştırdı.  

DEMİR AÇIK ARA ÖNDE İDDİASI

AK Parti Genel Merkezi'nce iller bazında yapıldığı öne sürülen büyükşehir anketinde, Cumhur İttifakı'nın Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir, rakiplerine adeta açık ara fark attı. AK Parti-MHP ittifakının ortak adayı olan Demir, yüzde 54.66'lık oran ile birinci sırada yer aldı. Bu ankette CHP ile İYİ Parti İttifakı'nın Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hayati Tekin ise yüzde 29.03 ile Demir’i takip eti. Samsun Bağımsız Büyükşehir Adayı Erhan Usta ise 9.67'lik oran ile 3’üncü sırada yer aldı.

EN POPÜLER ADAY ERHAN USTA

Bu arada internet kullanıcıların Google arama motoru üzerinden yaptıkları aramaların analiz edilmesiyle oluşturulan Google Trend verileri ise, bambaşka sonuçları ortaya koydu. Yarışacak adayların isimlerinin Google aramaları analizine göre yapılan araştırmada, popülaritesi en yüksek adayın Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Erhan Usta olduğu belirlendi. Samsun Büyükşehir Belediyesi adaylarından Erhan Usta, yüzde 56 aranma oranı ile diğer adaylardan açık ara önde yer aldı. Analizde AK Parti-MHP ittifakının Mustafa Demir yüzde 17, CHP-İYİ Parti ittifakının Büyükşehir adayı Hayati Tekin ise yüzde 27 oranında arandı.

GEZİCİ'NİN ANKETİNDEN HAYATİ TEKİN ÇIKTI

Öte yandan Gezici Araştırma Şirketi, Millet İttifakı'nın ortak adayı olan İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hayati Tekin'in, yüzde 43.8'lik oran ile Büyükşehir Belediye Başkanı seçileceğini öne sürdü. Hayati Tekin'i, Mustafa Demir, yüzde 35.4'lük oran ile 2’nci sırada, Bağımsız Büyükşehir adayı Erhan Usta ise, yüzde 16.9'luk oran ile 3'üncü sırada takip ettiğini ortaya koydu.

KAMUOYU ANKETİ Mİ ALGI OPERASYONU MU?

Kamuoyu araştırma şirketlerinin birbirinden çok farklı sonuçlar ortay koyan seçim anketleri, 'objektif bir araştırmaya dayanmadıkları' yönündeki eleştirileri de haklı çıkarır bir durum aldı. Bu anketlerin gerçek araştırma verilerine dayanmadığını belirten birçok seçmen, anketlerin daha çok algı operasyonlarına dönüştüğünü savundular. 

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER